AKTUALNIE STRONA INTERNETOWA PRZEDSZKOLA JEST W PRZEBUDOWIE.

NOWA ODSŁONA WITRYNY ZOSTANIE URUCHOMIONA WKRÓTCE.

 
 
FANTASTYCZNE WAKACJE BEZ OGRANICZEŃ
  Nasze wakacje rozpoczął Dzień Matki Natury, gdzie dzieci zbierały materiał przyrodniczy, aby potem tworzyć naturalne obrazy. Świetną atrakcją był Dzień Sensoryczny z wodnymi zabawami oraz lepieniem, ugniataniem i mieszaniem różnorodnych mas. Znakomicie bawiły się dzieci także podczas ENGLISH DAY, gdzie uczyły się zamawiać lody w języku angielskim i utrwalały zwroty do tematu "I love summer". Dzień Sportowy z Dance Aerobikiem oraz kolorowymi torami przeszkód to kolejna atrakcja. Zorganizowaliśmy też uczestnikom Dzień Piknikowy poza terenem placówki oraz Dzień Bajkowy z teatrzykiem Kamishibai i odgadywaniem nazw bajek oraz letnim kinem. Dzieciom zapadł w pamięć Dzień Owocowy z zabawami kucharskimi, degustacją i zgadywankami smakowymi. Hitem stały się codzienne zajęcia z podłogą interaktywną oraz zabawy na matach edukacyjnych. Wakacyjny pobyt w przedszkolu zakończyło "MINI DISCO", wesołe konkursy oraz zabawy rozrywkowe.
https://youtu.be/2nRiWWqTvTA

Galeria zdjęć
CZAR WSPOMNIEŃ 2019 - 2023
  KOCHANE BIEDRONKI 1 IX 2019 r. przekroczyliście próg naszego przedszkola, pełni ciekawości, energii i nieograniczonego potencjału. Nasze przedszkole było dla Was miejscem, w którym odkrywaliście świat, eksperymentowaliście, uczyliście się współpracy i współdziałania. Dzięki trosce i wsparciu nauczycielek, zdobywaliście wiedzę i umiejętności, które służyć będą Wam przez całe życie. Przyszłość należy do Was. Wierzcie w siebie i marzenia, które macie. Dążcie do nich z determinacją i wytrwałością. Niech Wasza ciekawość i pasja prowadzą Was przez życie. Pamiętajcie, że sukces nie zawsze oznacza osiągnięcie najwyższych wyników, ale odwagę, by nigdy nie przestawać się rozwijać. DRODZY RODZICE, dziękujemy Wam za zaufanie, którym nas obdarzyliście. Wasze wsparcie i miłość były kluczowe dla sukcesu Waszych dzieci. Byliście obok, gdy potrzebowali rad, cierpliwie słuchaliście o ich codziennych przygodach i byliście ich największymi orędownikami. Powodzenia!
https://youtu.be/RTikJ_ukbCA

Galeria zdjęć
POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW
  27 czerwca nasze "Biedronki" zaprezentowały się podczas uroczystości pożegnalnej z przedszkolem, która rozpoczęła się od podniosłego poloneza. Następnie była inscenizacja, taniec nowoczesny oraz piosenki i wiersze, które opowiadały o pożegnaniu, tęsknocie, ale i nowych zadaniach czekających na przyszłych uczniów. Na koniec przyszedł czas na nagrody i życzenia skierowane do dzieci. Pani Dyrektor podziękowała także rodzicom za współpracę i szczególne zaangażowanie w działania przedszkola. Z kolei rodzice dziękowali za opiekę, cierpliwość, serce i ogromny trud włożony w edukację ich pociech. Na zakończenie odbył się wspólny poczęstunek. Pożegnania zawsze są trudne, ale to jest szczególne, gdyż zawiera w sobie obietnicę przygody, jaką jest dorastanie. Życzymy Wam drogie siedmiolatki - powodzenia w szkole, wielu sukcesów i spełnienia marzeń oraz bezpiecznych i radosnych wakacji!
https://youtu.be/o-veOihKZSM

Galeria zdjęć
AMATORSKI TEATR RODZICÓW
  W naszym przedszkolu, w ramach współpracy z rodzicami, działa amatorska grupa teatralna "Rodzice Dzieciom". Celem wystawianych przez rodziców spektakli jest zainteresowanie przedszkolaków sztuką na żywo, przybliżenie dzieciom literatury dziecięcej oraz stwarzanie warunków do ścisłej współpracy na linii rodzice - przedszkole. Z okazji zakończenia roku szkolnego członkowie grupy teatralnej przygotowali naszym podopiecznym niespodziankę - niezwykle zabawne przedstawienie teatralne pt. "Smerfy". Rodzice wykazali ogromne zaangażowanie w naukę swoich ról oraz przygotowanie pomysłowych strojów i rekwizytów, a także wspaniałej scenografii. To było naprawdę mistrzowskie widowisko, które podbiło serca wszystkich widzów i wywołało u przedszkolaków mnóstwo radości oraz pozytywnych emocji. Zachwyt w oczach dzieci na widok swoich rodziców - aktorów nie ma sobie równych.
https://youtu.be/b6WE0WGMwGg

Galeria zdjęć
FESTYN RODZINNY
  Współpraca z rodzicami jest bardzo ważnym elementem naszej działalności. Jedną z jej form była organizacja Festynu Rodzinnego. Imprezą towarzyszącą był Rodzinny Rajd Rowerowy, przygotowany we współpracy z Funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji we Włodawie, którzy bezpiecznie przeprowadzili wszystkich rowerzystów do celu podróży. Rajd zakończyło uroczyste wręczenie pamiątkowych medali. Kolejnym punktem rodzinnego spotkania były taneczne występy naszych wychowanków oraz wspólna prezentacja muzyczna piosenki "Familijny blues". Po uczcie duchowej przyszedł czas na wspaniały poczęstunek przygotowany przez rodziców. Zwieńczeniem rodzinnej imprezy były kiełbaski z grilla oraz wspólne zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach sfinansowane przez Radę Rodziców. Było wspaniale! Koniecznie musimy to jeszcze powtórzyć.
https://youtu.be/Bp6sI-o-sIY

Galeria zdjęć
AKCJA "BEZPIECZNE WAKACJE"
  26 czerwca w naszym przedszkolu po raz kolejny gościliśmy pracowników Straży Miejskiej we Włodawie. Tym razem jednak tematem spotkania, w związku ze zbliżającymi się wakacjami, było szczególnie bezpieczeństwo dzieci podczas odpoczynku wakacyjnego w różnych środowiskach oraz w różnych sytuacjach. Strażnicy omówili sytuację zagrożenia podczas spotkania i kontaktu z obcą osobą. Powiedzieli także jak być bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego oraz jak skutecznie bronić się przed agresywnym psem. Funkcjonariusze Straży Miejskiej we Włodawie poinformowali dzieci także do kogo, w jakich sytuacjach i w jaki sposób można zwrócić się o pomoc, wykorzystując numery alarmowe telefonów. Było to bardzo pouczające spotkanie. Dziękujemy Panom Funkcjonariuszom za cykliczne spotkania edukacyjne. Dzieciom życzymy bezpiecznego i wspaniałego wypoczynku.

Galeria zdjęć
POZNAJEMY ZAWÓD STRAŻAKA
  Preorientacja zawodowa jest ważnym elementem edukacji przedszkolnej. Jednym ze sposobów realizacji tego zadania była wycieczka do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie. Strażacy opowiedzieli dzieciom na czym polega ich praca, a tata Franciszka z grupy "Żabki" oprowadził wszystkie dzieci po budynku komendy. Ważnym elementem pogadanki było przypomnienie zasad wzywania pomocy oraz utrwalenie znajomości numerów alarmowych. Kolejnym etapem wycieczki był pokaz sprzętu strażackiego, który używany jest podczas akcji pożarniczych. Dzieci miały okazję "gasić pożar" i mogły przymierzyć umundurowanie. Zawód strażaka to marzenie wielu maluchów. Staż Pożarna dba o nasze bezpieczeństwo i pomaga nam w trudnych sytuacjach. Dziękujemy KP PSP we Włodawie za przybliżenie nam zawodu strażaka i zaproszenie nas do zwiedzania komendy.
https://youtu.be/-AhVEaFNcZY

Galeria zdjęć
PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ ZAWÓD POLICJANTA
  22 czerwca odwiedziliśmy Komendę Powiatową Policji we Włodawie. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak wygląda praca policjanta i jak działa sprzęt użytkowany podczas ich służby. Zwiedziły budynek komendy, areszt oraz pokoje, w których pracują policjanci. Z dużym zaciekawieniem przyglądały się też pracy oficera dyżurnego. Dowiedziały się, jak wygląda przyjmowanie zgłoszeń i obserwowały obraz z monitoringu miejskiego. Podczas wizyty dzieci wysłuchały policyjnych porad dotyczących bezpieczeństwa i nauczyły się, w jaki sposób powiadamiać służby ratunkowe, a także jak nosić odblaski, by być widocznym na drodze. Niezwykłą radość sprawiło dzieciom oglądanie sprzętu policyjnego, jak też służbowych pojazdów, do których mogły wejść. Jednak największą atrakcją okazała się przejażdżka dużym radiowozem. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał opaskę odblaskową. Dziękujemy serdecznie rodzicom Mikołaja - asp. sztab. Kindze Zamojskiej - Prystupa oraz st. asp. Tomaszowi Prystupa za zaproszenie i zapoznanie dzieci z zawodem policjanta.

Galeria zdjęć
XI MIĘDZYPRZEDSZKOLNE PREZENTACJE RECYTATORSKIE "KOLOROWE LATO"
  21 czerwca odbyły się XI Międzyprzedszkolne Prezentacje Recytatorskie "Kolorowe lato". W ten sposób bardzo radośnie przywitaliśmy pierwszy dzień lata. Oprawą artystyczną był występ grupy Smerfy. Głównym celem prezentacji było promowanie literatury dziecięcej, opisującej piękno ojczystej przyrody. Dzieci miały także okazję do zaprezentowania swoich uzdolnień recytatorskich. Najważniejszą jednak ideą konkursu było promowanie nawyku codziennego czytania dzieciom, które stanowi podstawę do rozwijania zamiłowania do książek, buduje więzi rodzinne i kształtuje emocje dzieci. Jury w składzie: Janina Klimczuk - Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej we Włodawie oraz Monika Urbańska - Nazaruk z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie dokonało oceny występów przedszkolaków, doceniając umiejętności recytatorskie dzieci. Wspaniałe wrażenia artystyczne zostały docenione dyplomami i nagrodami.

Galeria zdjęć
WCZESNA PREORIENTACJA ZAWODOWA W GRUPIE MISIE
  Celem wczesnej preorientacji zawodowej jest zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami, rozwijanie ich zainteresowań oraz stymulowanie pro-zawodowych marzeń. Chcąc w sposób bezpośredni zaobserwować pracę ludzi z najbliższego otoczenia grupa Misie wybrała się z wizytą do pani stomatolog Doroty Mazurek. Dzieci miały okazję zapoznać się ze specyfiką pracy dentysty oraz obejrzeć wygląd i wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Dowiedziały się również jak dbać o zęby, aby były zawsze zdrowe. Grupa Misie odwiedziła także Salon Fryzjerski "FOR YOU" Anny Okońskiej. Przedszkolaki obejrzały z zainteresowaniem wyposażenie salonu oraz znajdujące się tam sprzęty. Nasi podopieczni mieli możliwość przyjrzenia się pracy fryzjerki. Dzieci z przyjemnością oddawały się zabiegom. Dużo radości sprawiło im żelowanie włosów i zaplatanie warkoczyków. Serdecznie dziękujemy pani Stomatolog i pracownikom Salonu Fryzjerskiego za wspaniałą lekcję i za zaproszenie.

Galeria zdjęć
WYJŚCIE DO NADLEŚNICTWA WŁODAWA
  15 czerwca, w ramach obchodów Dnia Leśnika Nadleśnictwo Włodawa zorganizowało Dzień Otwarty, w którym uczestniczyło całe nasze przedszkole. Podczas tego wydarzenia pracownicy Nadleśnictwa przygotowali stoisko edukacyjne z grami, zabawami, układaniem leśnych puzzli i leśną ścieżką zmysłów, z których z wielką chęcią korzystały dzieci podczas całego spotkania. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyła się izba edukacyjna Nadleśnictwa Włodawa oraz punkt alarmowo -dyspozycyjny przeciwpożarowy, które zwiedzaliśmy. Swoje stoiska zaprezentował również Zakład Karny we Włodawie oraz Placówka Straży Granicznej we Włodawie, gdzie dzieci miały możliwość poznać wyposażenie specjalistycznych aut i sprzętu funkcjonariuszy niezbędnego w ich codziennej pracy. Na zakończenie spotkania organizator wraz z Kołem Gospodyń Miejskich "Zosie Samosie" przygotował pyszny poczęstunek. Bardzo dziękujemy za możliwość udziału w tym wydarzeniu.

Galeria zdjęć
SPOTKANIE ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ WE WŁODAWIE ORAZ BURMISTRZEM WŁODAWY
  5 czerwca zwiedzaliśmy siedzibę Straży Miejskiej we Włodawie. Inspiracją do spotkania była tematyka bezpieczeństwa dzieci, zapoznanie ich ze specyfiką tego zawodu, rozwijanie zainteresowań dzieci oraz stymulowanie ich pro-zawodowych marzeń. Funkcjonariusze Straży Miejskiej wyjaśnili dzieciom na czym polega różnica pomiędzy strażnikiem, a policjantem. Uczyli także dzieci prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Każdy przedszkolak zapoznał się z mundurem. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały, jak bezpiecznie zachowywać się, po czym zadawały pytania, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. W siedzibie placówki powitał nas również Burmistrz Włodawy i jego Zastępca. Przedszkolaki będąc w Urzędzie Miasta miały możliwość odwiedzić gabinet Pana Wiesława Muszyńskiego. Pan Burmistrz opowiedział nam o swojej pracy i obowiązkach. Dzieci chętnie siadały na fotelu włodarza i podziwiały statuetki oraz nagrody za osiągnięcia miasta. Następnie wybrały się na krótką wycieczkę po budynku urzędu oraz słodki poczęstunek.

Galeria zdjęć
NASZE SUKCESY W KONKURSACH
  Nasi wychowankowie mieli możliwość zaprezentowania swoich artystycznych umiejętności i zdolności, takich jak recytacja, śpiew czy taniec. Najpierw wzięli udział w koncercie pod hasłem "KOCHAMY WAS MAMO I TATO", który zorganizowało Niepubliczne Przedszkole "Mała Akademia" we Włodawie. Kolejnym był IX Międzyprzedszkolny Konkurs Tańca Współczesnego "WIWAT DANCE!" zorganizowany przez Przedszkole Miejskie nr 1 we Włodawie oraz XI Festiwal Piosenki Przedszkolnej "Co Nam w duszy gra - piosenki z różnych regionów Polski" zorganizowany przez Miejskie Przedszkole Integracyjne we Włodawie. Wszystkie dzieci włożyły w przygotowanie całą swoją energię i serce, a dumni rodzice i wychowawczynie głośno oklaskiwali małych artystów. Podczas udziału w występach dzieci uczą się współpracy w grupie, wzmacniają swoją samoocenę, rozwijają talenty, a także pokonują lęk przed występami publicznymi.
https://youtu.be/z7J_-Yu_FYI

Galeria zdjęć
AHOJ PRZYGODO! - NIESAMOWITA WYCIECZKA DO LASU ODKRYWCÓW
  Grupa "Biedronki" odwiedziła "Las Odkrywców" - niesamowite miejsce w miejscowości Ułęż w województwie lubelskim, gdzie można docenić wartość natury, oddać się beztroskiej zabawie i zintegrować z grupą. Jest to miejsce bez plastiku i hałasu, za to mega naturalne, sensoryczne, a nawet trochę dzikie. Są tu miejsca na wyciszenie i miejsca na szaleństwo. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od udziału w warsztatach plastyczno - technicznych, podczas których ozdabialiśmy lniane torby materiałem przyrodniczym, który wcześniej należało samodzielnie znaleźć. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy park tematyczny, w którym znaleźliśmy strefę do wspinania się, labirynt, piaskownice, strefę wodną oraz huśtawki. Wzbogaciliśmy wiedzę na temat ekosystemu leśnego, a także wzięliśmy udział w szeregu zabaw sensorycznych oraz w grze terenowej. Była to niezwykle wartościowa wycieczka.
https://youtu.be/I30ou1mBacg

Galeria zdjęć
BIEDRONKI Z WIZYTĄ U STOMATOLOGA
  Najstarsza grupa naszych przedszkolaków wybrała się z wizytą do pani stomatolog Doroty Mazurek. Celem spotkania była pogadanka na temat konieczności dbania o higienę jamy ustnej, przełamanie obaw przed wizytą u dentysty oraz kształtowanie nawyków prozdrowotnych. Dzieci znają negatywny wpływ próchnicy na zęby mleczne i stałe. Wiedzą, jakie pokarmy dobrze wpływają na zęby, a jakie je niszczą. Miały też okazję zapoznać się ze specyfiką pracy dentysty oraz obejrzeć wygląd i wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Dowiedziały się również jak dbać o zęby, aby były zawsze zdrowe. Pani stomatolog skontrolowała zęby odważnym przedszkolakom. Na pamiątkę spotkania dzieci wręczyły podziękowanie. Wizyta u stomatologa odbyła się w miłej atmosferze i bardzo zaciekawiła przedszkolaków. Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie nie będą czuć już lęku przed wizytą u dentysty. Bardzo dziękujemy za tak życzliwe przyjęcie i liczymy na dalszą, owocną współpracę.

Galeria zdjęć
SHERLOCK HOLMES I ZAGINIONA RODZINA KRÓLEWSKA
  7 czerwca na zajęcia języka angielskiego do naszych przedszkolaków przybył wyjątkowy gość - Sherlock Holmes angielski detektyw z Londynu. Potrzebował on pomocy dzieci w rozwiązaniu zagadki. Zadaniem dzieci było odnalezienie zaginionych członków angielskiej Rodziny Królewskiej. Zanim jednak przystąpiliśmy do wykonania zadania, przypomnieliśmy sobie jak wygląda miasto Londyn i jego główne zabytki. Przedszkolaki przy użyciu lupy i swoich umiejętności detektywistycznych bez problemu odnalazły Króla Karola III i jego rodzinę. Dzieci dowiedziały się, kto wchodzi w skład Royal Family i jakie pełnią funkcje. Na koniec zajęć uzupełnialiśmy kartę pracy z popularnymi symbolami Wielkiej Brytanii. To były pracowite, ale pouczające zajęcia.

Galeria zdjęć
DZIEŃ DZIECKA 2023
  1 czerwca w słoneczne, czwartkowe przedpołudnie, wszystkie dzieci z naszego przedszkola zebrały się, aby radośnie obchodzić swoje święto, czyli Dzień Dziecka. Spotkanie rozpoczęło się od udziału w pokazach zapaśniczych zawodników klubu MLUKS Zapasy Włodawa, gdzie przedszkolaki pokonały wszystkich włodawskich zapaśników:) Następnie była "Dyskoteka pod chmurką", gdzie dzieci z uśmiechami na twarzy uczestniczyły w zabawach muzyczno - ruchowych w ogrodzie przedszkolnym. Po wspólnych pląsach i tańcach, przyszedł czas na swobodne zabawy na placu zabaw, podczas których przygotowane zostały różnobarwne namioty, tunele, huśtawki, siatkowe kosze i inne atrakcje. Każde dziecko, wedle swojego uznania i zainteresowania, mogło skorzystać z tego, co mu się spodobało. Dla chętnych przedszkolaków zorganizowaliśmy stanowisko "mistrza skakanki", rysowanie kredą, zabawy z chustami animacyjnymi, a także bańki mydlane - te ogromne i maleńkie, które wznosząc się w górę pod niebo, powodowały prawdziwy zachwyt i radość dzieci. Zakończeniem tego wesołego i pełnego wrażeń dnia był owocowy piknik oraz z okazji święta słodki poczęstunek - lody, wata cukrowa oraz ciasteczka. Wszystkie dzieci czuły się naprawdę wyjątkowo.
https://youtu.be/5ac6Z_NlnkU

Galeria zdjęć
PODSUMOWANIE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "JA I MOJA RODZINA"
  Dziękujemy za liczny udział w ogólnopolskim wydarzeniu. W związku z bardzo dużą ilością prac konkursowych, które wpłynęły do nas oraz ze względu na ich wysoki poziom artystyczny wraz z Komisją Konkursową, postanowiliśmy wyróżnić część prac specjalnym dyplomem, który prześlemy pocztą elektroniczną oraz przekazać online pozostałym uczestnikom dyplom za udział. Drogie Dzieci, macie wspaniałe rodziny, o czym przekonaliśmy się po otrzymaniu Waszych pięknych prac, dlatego podjęliśmy decyzję o tym, by udostępnić przygotowaną wystawę zwiedzającym, którymi będą włodawskie przedszkolaki. Pamiętajcie, że w życiu najważniejsza jest RODZINA. Najpierw ta, w której się urodziliście, a później ta, którą kiedyś sami stworzycie. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia filmu podsumowującego ogólnopolski konkurs plastyczny "Ja i moja rodzina".
https://youtu.be/kxu_Zvw6smM

Galeria zdjęć
ROZSTRZYGNIĘCIE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "JA I MOJA RODZINA"
  Nasze przedszkole było organizatorem OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "JA I MOJA RODZINA". Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Lubelski Kurator Oświaty Pani Teresa Misiuk oraz Burmistrz Włodawy Pan Wiesław Muszyński. Konkurs skierowany był do dzieci z całej Polski w wieku od 3 do 6 lat i miał na celu podkreślenie wartości rodziny w życiu dziecka, rozwijanie zdolności manualnych i kreatywności dzieci oraz uwrażliwienie na estetykę samodzielnie wykonanej pracy. Jury dokonało wyboru najlepszych prac, które oddały charakter i ideę konkursu oraz przyznała nagrody główne, a także nagrody specjalne. Gratulujemy nagrodzonym i bardzo dziękujemy wszystkim małym artystom za udział w naszym konkursie. Wkrótce powstanie film podsumowujący wydarzenie. Wyniki konkursu wraz z listą nagrodzonych dzieci znajdują się w zakładce /OGŁOSZENIA/.

Galeria zdjęć
MOVEWeekPoland - RUCH I ZABAWA TO SUPER SPRAWA
  Od poniedziałku 22 maja do piątku 26 maja byliśmy uczestnikami europejskiego wydarzenia MOVEWeekPoland promującego korzyści aktywnego trybu życia oraz regularnego uprawiania sportu. Podczas Tygodnia Ruchu odbywała się poranna gimnastyka, ćwiczenia ogólnorozwojowe, gry i zabawy ruchowe, spacery oraz zabawy na placu przedszkolnym. Przedszkolaki brały udział w Międzygrupowym Turnieju Piłki Nożnej, graliśmy w ogrodzie przedszkolnym w stare i nowe gry podwórkowe, pokonywaliśmy tory przeszkód. Uczestniczyliśmy także w Dance Aerobiku, który specjalnie dla nas poprowadziła instruktorka fitness pani Anna Martyniuk. W piątek obchodziliśmy "DZIEŃ BEZ SALI" i aktywnie spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu. W ogrodzie przedszkolnym odbyły się zawody sportowe, które dzieci uwielbiają, co sprawiło im dużo radości. Był też warzywno - owocowy poczęstunek. Dobrze wiemy, że podstawą zdrowia jest ruch i uśmiech.
https://youtu.be/QhAyaD1Ycuo

Galeria zdjęć
PREZENTACJA NASZYCH DOKONAŃ W KURATORIUM
  Spotkał nas ogromny zaszczyt zaprezentowania ciekawych działań i dobrych praktyk realizowanych przez Kadrę Pedagogiczną Przedszkola Miejskiego nr 2 we Włodawie oraz dokonań naszych wychowanków w Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Chełmie. Cieszymy się, że organ nadzoru dostrzegł i docenił nasze działania. Podobną prezentację przygotowaliśmy również w naszej placówce. Obie gazetki, zarówno tę zawieszoną w Kuratorium, jak i tę, którą prezentujemy w holu przedszkola wydrukowali nam bezinteresownie Państwo Żaneta i Tomasz Rysio - Rodzice Leosia z grupy Misie, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Serdecznie dziękuję także Kadrze Pedagogicznej oraz całemu Personelowi przedszkola za pracę i trud włożony w rozwój naszej placówki.

Galeria zdjęć
KONCERT MUZYCZNY
  Dnia 16 maja gościliśmy nauczycieli oraz uczennicę ze Szkoły Muzycznej I stopnia we Włodawie. Na początku były zajęcia teoretyczne. Wszystkie dzieci w skupieniu i z wielkim zainteresowaniem słuchały wiadomości o instrumentach i rodzajach muzyki. Nasi goście przygotowali także przedszkolakom koncert muzyczny, który zachwycił wszystkich naszych wychowanków. Spotkanie było także okazją do promocji Szkoły Muzycznej we Włodawie i zachęcenia dzieci do zapisywania się na zajęcia. Na zakończenie spotkania okazało się, że wszyscy nasi wychowankowie chcieliby w przyszłości być uczniami tej artystycznej włodawskiej szkoły. Dziękujemy serdecznie za to przepiękne muzyczne spotkanie.

Galeria zdjęć
WYCIECZKA DO TEATRU MUZYCZNEGO W LUBLINIE
  10 maja przedszkolaki z grup Smerfy i Żabki wzięły udział w wycieczce do Lublina. Celem wyjazdu było obejrzenie w Teatrze Muzycznym spektaklu pt. "Kot w butach", aby rozbudzić u dzieci zainteresowanie kulturą i podnieść ich kompetencje w zakresie odbioru sztuki. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca aktora i poznawały zasady zachowania obowiązujące w teatrze. Podczas spektaklu młodzi widzowie podziwiali wspaniałą grę aktorów i w aktywny sposób mogli uczestniczyć w przedstawieniu. Piękne stroje i zmieniająca się scenografia spowodowały, że zaciekawienie widowiskiem utrzymało się do końca. Kolejnym punktem wyprawy była wizyta w MacDonald's, gdzie był czas na posiłek i integrację. Ostatnim etapem wycieczki był pobyt w bardzo nowoczesnej sali zabaw w Kids' Club. Rozmiary i wyposażenie sali zachwyciło wszystkie dzieci, aż żal było im wyjeżdżać. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Włodawy, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice. Wycieczka była bardzo udana.

Galeria zdjęć
WYPRAWY BLISKIE I DALEKIE
  Grupa Misie, realizując tematykę dotyczącą poznania bliższej i dalszej okolicy oraz Europy i państw należących do Unii Europejskiej, podejmowały różne działania edukacyjne, które miały na celu poznawanie swojego miasta, kształtowanie umiejętności dostrzegania piękna własnego kraju oraz jego historii i osiągnięć, stwarzanie sytuacji do szanowania symboli narodowych, poszerzenie wiedzy o wybranych krajach Unii Europejskiej, przybliżenie tradycji kulturowych, kulinarnych i obyczajów niektórych krajów europejskich. W trakcie zajęć i zabaw dzieci utrwalały swoją wiedzę i umiejętności poprzez rozwiązywanie zagadek, rysowanie labiryntów, rozwiązywanie rebusów, kolorowanie wg kodów oraz wykonanie prac plastyczno-konstrukcyjnych. Chętnie uczyły się też wybranych zwrotów w językach narodowych odwiedzanych krajów. Był to bardzo ciekawy i pouczający tydzień.

Galeria zdjęć
PODRÓŻE PO EUROPIE
  Dzieci z grupy Biedronki realizowały tematykę "Podróże po Europie". Na początku tworzyły lapbooki i paszporty, które były przepustką w podróż. Przedszkolaki zwiedzały kolejno Niemcy, Holandię, Francję, Wielką Brytanię, Grecję, Włochy, Ukrainę i Czechy. Z zaciekawieniem oglądały prezentacje multimedialne, dzięki którym mogły zobaczyć wieżę Eiffla w Paryżu, Koloseum w Rzymie, przejść się uliczkami Amsterdamu i podziwiać pola tulipanów. W podróż po Londynie wyruszyli pod Big Ben i na most Tower Bridge. W Czechach przywitał ich "Krecik", z którym zwiedzili Pragę. Podczas wędrówki po Grecji podziwiali Akropol, Partenon oraz teatr grecki i wykonały pracę plastyczną "Grecka waza" oraz uczyły się podstawowych kroków Zorby, by potem wyruszyć do Włoch, gdzie czekała na nich pizza. Następnie wykonały pracę plastyczną, komponując własną pizzę. Dzięki pamiątkom przyniesionym przez Natana przymierzały maski karnawałowe z Wenecji. Na koniec wykonały flagi wybranego kraju europejskiego.

Galeria zdjęć
DZIEŃ EUROPY
  9 maja obchodziliśmy Dzień Europy. Był to element bloku tematycznego "Jestem Polakiem i Europejczykiem", który wprowadzał naszych wychowanków w dziedzictwo cywilizacyjne Europy. Z tej okazji dzieci realizowały tematykę poświęconą naszemu kontynentowi i wybranym krajom europejskim. Poznały położenie tych krajów na mapie oraz ich symbole narodowe - flagę, godło oraz hymn i stolicę. Dowiedziały się również, jak wygląda flaga Unii Europejskiej i zapoznały się z hymnem "Oda do radości". Dzieci chętnie też dzieliły się własnymi doświadczeniami i wrażeniami z rodzinnych, wakacyjnych podróży po krajach Europy. Na zakończenie z wykorzystaniem różnych technik plastycznych tworzyły flagi Unii Europejskiej oraz flagi wybranych krajów należących do UE. Głównym celem całego przedsięwzięcia było zapoznanie dzieci z symbolami i zwyczajami państw europejskich oraz kształtowanie wśród przedszkolaków poczucia przynależności narodowej i europejskiej.

Galeria zdjęć
WYCIECZKA DO KRAINY RUMIANKU W HOŁOWNIE
  Przedszkolaki z grupy MISIE brały udział w wycieczce do Ośrodka Edukacji Regionalnej "Kraina Rumianku" w Hołownie. Wycieczki służą rozwijaniu i podtrzymywaniu naturalnej ciekawości dzieci oraz zaspokajaniu ich potrzeby poznawania i doświadczania otaczającej rzeczywistości. Odwiedzając urokliwą wioskę położoną na Polesiu Lubelskim dzieci miały możliwość poznania dawnej architektury i obyczajów. Uczestniczyły też w warsztatach "Mydełka glicerynowe" oraz "Pierniczki". Samodzielny wybór koloru i zapachu oraz twórcze zaangażowanie przedszkolaków przyczyniły się do powstania pięknych mydełek glicerynowych. Zaś udział w warsztatach cukierniczych dał dzieciom możliwość kreatywnej zabawy wyrabiania ciasta i ozdabiania własnoręcznie wykonanych pierniczków. Wycieczka do urokliwej "Krainy Rumianku" to nie tylko twórczo spędzony czas, ale również integracja i radość z poznawania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu.
https://youtu.be/G9J26sGFHdc

Galeria zdjęć
SPEKTAKL "JAK RUMCAJS CYPISKA URATOWAŁ"
  Nasi wychowankowie mieli okazję obejrzeć spektakl pt. "Jak Rumcajs Cypiska uratował". Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia w niezwykle udany sposób przypomniał dzieciom jedną z dawnych bajek, w której zawarte są nieprzemijające wartości wychowawczo - edukacyjne podbudowane głębokim morałem. Aktorzy zabrali dzieci na ekscytującą wycieczkę do Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska - syna Rumcajsa i Hanki. Podczas przedstawienia teatralnego był wspaniały humor, baśniowe dekoracje, barwne postacie i przede wszystkim niezwykle cenne przesłanie, stawiające na pierwszym miejscu takie wartości jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej oraz życie w harmonii z przyrodą. Podczas widowiska dzieci świetnie bawiły się, a pomogła im w tym wspaniała muzyka. Taki spektakl wpływa na kształtowanie wrażliwości dziecka i może być najlepszą lekcją wychowawczą oraz prawdziwą skarbnicą wiedzy.

Galeria zdjęć
SUPERMOC KSIĄŻEK
  Zaprzyjaźnianie dzieci z książką oraz budowanie nawyku czytania i kojarzenia go z przyjemnością to podstawy rozwoju zainteresowań i kompetencji czytelniczych dzieci. Książka sprawia, że widzimy szerzej, rozumiemy więcej i głębiej - zyskujemy realne "supermoce" do funkcjonowania w skomplikowanej współczesności. Ogromnie zależy nam na takim rozwoju naszych wychowanków. Częste angażowanie do czytania dzieci i ich rodzin, podkreślanie konieczności pokazywania dobrych praktyk od małego oraz realizacja bloku tematycznego "Strażnicy książek" - to powody, dla których po raz kolejny zaprosiliśmy do grupy Biedronki pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie, Panią Małgorzatę Topolską. Pani Małgorzata przeniosła naszą najstarszą grupę do baśniowej krainy prezentując "Baśń o Królewnie Żabce". Zapoznała nas z dawną polską bajką, na podstawie której dzieci poznały dzieje książki. Była pogadanka, burza mózgów oraz liczne zagadki dotyczące literatury dziecięcej. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.

Galeria zdjęć
POZNAJEMY ZAWÓD BIBLIOTEKARZA
  Biedronki odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną we Włodawie. Celem wycieczki było poznanie zawodu bibliotekarza oraz rozwijanie kompetencji czytelniczych. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania dzieci z zasadami zachowania się. Następnie pracownicy oddziałów omówili zasady korzystania z biblioteki i przedstawili najciekawszy księgozbiór dla najmłodszych. Dzieci obejrzały pomieszczenia, w których zgromadzone są książki, dowiedziały się w jaki sposób się je oznacza na półkach, jaki księgozbiór jest na wyposażeniu biblioteki oraz do czego służy karta biblioteczna. Potem poznały historię powstania biblioteki. Zakończeniem spotkania były warsztaty pisma klinowego. Podczas zajęć plastycznych dzieci poznały historię pisma oraz etapy powstawania książki. Wizyta w bibliotece była ciekawym doświadczeniem. Dzieci poszerzyły swoje wiadomości o pracy bibliotekarza oraz poznały wartość książki i zalety czytania. Biedronki były zachwycone wizytą w bibliotece.

Galeria zdjęć
ŚWIĘTA MAJOWE
  Kształtowanie patriotyzmu w przedszkolu to uczenie dziecka pojęć: państwo, stolica, hymn, godło, flaga. To też zapoznanie z tym, że Polska leży w Europie i jest jednym z krajów Unii Europejskiej. To również kształtowanie postaw, takich jak: szacunek, otwartość, wielokulturowość. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Narodowe Trzeciego Maja zobowiązały nas do realizacji tematów z edukacji patriotycznej. Dzieci rozpoczęły je od obejrzenia filmu edukacyjnego, gdzie zostały wyjaśnione trudne dla nich słowa: "konstytucja", "patriotyzm" czy "liberum veto". Wykonały także prace plastyczne, zaprezentowane później w galerii. Następnym działaniem był "Spacer z flagą" oraz malowanie dłońmi wspólnej flagi. Celem naszych działań było tworzenie sytuacji wyzwalających emocjonalny związek z naszym miastem i krajem, aby kształtować u dzieci szacunek do własnego państwa, a także rozwijać patriotyzm w najmłodszym pokoleniu Włodawiaków.
https://youtu.be/y16N4tC0kIA

Galeria zdjęć
POLESKI PARK NARODOWY OKIEM PRZEDSZKOLAKA
  Wszystkim naszym wychowankom, w ramach obchodów Dnia Ziemi, zorganizowaliśmy wycieczkę do Poleskiego Parku Narodowego w Załuczu Starym. Jest to jeden z najbogatszych przyrodniczo obszarów w kraju. Intensywna zieleń, trele ptaków i malowniczy krajobraz powitał dzieci po przyjeździe. Jest to miejsce przypominające namiastkę tundry, gdzie zaobserwować można unikalne gatunki zwierząt i roślin. Dzieci poznały tajniki życia zwierząt - bobrów, żółwi błotnych, dzięciołów, pszczół oraz żurawi - symbolu PPN. Odwiedziliśmy także Ośrodek Rehabilitacji dla Zwierząt oraz Muzeum Poleskiego Parku Narodowego, słuchając opowieści przyrodników i oglądając przyrodę na żywo. Atrakcją było też wspólne ognisko w plenerze i zabawy dydaktyczne na świeżym powietrzu. Wycieczka stanowiła fascynującą lekcję zachęcającą do zgłębiania wiedzy przyrodniczej i refleksji nad znaczeniem przyrody dla życia każdego z nas, bowiem, jak powiedział Prof. Raabe - "wyrastać można z ziemi, toczyć się po asfalcie".
https://youtu.be/Qbpukym2m88

Galeria zdjęć
JESTEM STRAŻNIKIEM PRZYRODY - DZIEŃ ZIEMI
  Dzień Ziemi to idealna okazja, by zastanowić się, co dobrego możemy zrobić dla naszej planety. Warto uzmysłowić dzieciom, że każdy może wykazać się postawą ekologiczną, dlatego przyłączyliśmy się do akcji "Sprzątamy dla Polski". Od najmłodszych lat trzeba uczyć ich segregacji śmieci, oszczędzania energii elektrycznej i wody czy używania toreb wielokrotnego użytku. Do wsparcia tych działań zaprosiliśmy też przedstawicieli Straży Miejskiej we Włodawie. Strażnicy zorganizowali prelekcję na temat porządku publicznego i ochrony przyrody. Zapoznali dzieci z funkcjonowaniem Straży Miejskiej oraz przedstawili sposoby prawidłowego zachowania się w trudnych sytuacjach, jak również przypomnieli dzieciom, gdzie należy szukać pomocy. Poprzez wspólną zabawę "wiem jak segregować śmieci" dzieci utrwaliły bardzo ważną zasadę życia codziennego, w jaki sposób dbać o naszą planetę i najbliższe otoczenie. Dziękujemy funkcjonariuszom za wspólne obchody Dnia Ziemi.
https://youtu.be/Bhw10Hey4YU

Galeria zdjęć
WIELKANOC U BABCI I CZERWONEGO KAPTURKA - SPOTKANIE Z SENIORAMI
  Nasi wychowankowie wybrali się z wizytą do Domu Pomocy Społecznej "Senior" w Różance. Młodzi aktorzy z grup "Żabki", "Smerfy" oraz "Biedronki" zaprezentowali przedstawienie "Wielkanoc u babci i Czerwonego Kapturka". Celem spotkania była integracja międzypokoleniowa, uwrażliwienie dzieci na los drugiego człowieka oraz czynienie dobra na rzecz innych ludzi. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem przedstawiły swój talent artystyczny i wokalny, co wywołało wśród seniorów radość i wiele wzruszeń. W nagrodę za swój występ otrzymały słodki poczęstunek i zaproszenie do kolejnych odwiedzin. Współpraca przedszkola z DPS "Senior" w Różance utwierdza nas w przekonaniu, że sztuka łączy pokolenia, a podejmowane przez nas działania dają radość obu stronom. Wizyta w Domu Pomocy Społecznej była dla przedszkolaków wartościową lekcją wychowawczą. Dziękujemy Wójtowi Gminy Włodawa Panu Dariuszowi Semeniukowi za pomoc w organizacji transportu do Różanki.
https://youtu.be/lMFyx-F1pEE

Galeria zdjęć
MŁODZI PATRIOCI
  W ramach wyjaśniania dzieciom trudnej historii Polski w dniu 13 kwietnia delegacja z naszego przedszkola uczestniczyła w obchodach 83. rocznicy zbrodni katyńskiej zorganizowanych przez Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Włodawa, Starostę Włodawskiego oraz Burmistrza Włodawy. Celem udziału w uroczystościach było kształtowanie wśród naszych wychowanków postaw patriotycznych i obywatelskich. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą w intencji Ojczyzny, która odbyła się w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie. Następnie uczestnicy udali się na Cmentarz Wojenny we Włodawie, gdzie nastąpiły przemówienia lokalnych władz oraz zaproszonych gości, a także apel poległych prowadzony przez płk Jacka Sankowskiego - dyrektora Zakładu Karnego we Włodawie we współpracy z klasą mundurową II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Frycza Modrzewskiego we Włodawie. Nasz udział w uroczystości zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie znicza przed Pomnikiem Katyńskim.

Galeria zdjęć
ŚWIĘTA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 2023
  Szanowni Państwo! Z okazji świąt wielkanocnych razem z całą społecznością Przedszkola Miejskiego nr 2 we Włodawie życzymy: CIEPŁYCH I UDANYCH ŚWIĄT, DUŻO SZCZĘŚCIA I RADOŚCI, ZDROWIA I SPEŁNIENIA MARZEŃ, SMACZNEGO JAJKA I MOKREGO DYNGUSA. NIECH ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE, KTÓRE NIESIE NAM ODRODZENIE DUCHOWE NAPEŁNI WSZYSTKICH SPOKOJEM I WIARĄ ORAZ DA SIŁĘ W POKONYWANIU TRUDNOŚCI I POZWOLI Z UFNOŚCIĄ PATRZEĆ W PRZYSZŁOŚĆ. WESOŁYCH ŚWIĄT!!!
https://youtu.be/WDHMmI8LC6U

Galeria zdjęć
WARSZTATY LUDOWE Z KRESOWIANKAMI
  Tuż przed Niedzielą Palmową zaprosiliśmy do naszego przedszkola niecodziennych gości. Były to członkinie Zespołu Śpiewaczego "Kresowianki" ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie. Panie opowiadały dzieciom o wielkanocnych tradycjach, by potem wspólnie z najstarszą grupą wykonać palmy wielkanocne. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści, w szczególności zwracając uwagę na stroje ludowe członków zespołu, a potem ochoczo zabrały się do wspólnego tworzenia palm. Celem spotkania było zaprezentowanie dzieciom dorobku kulturalnego regionu pogranicza, przybliżenie tradycji świąt wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, rozwijanie poczucia estetyki i rozbudzanie wyobraźni artystycznej dzieci. Dziękujemy Paniom za przybycie i czas poświęcony dzieciom w artystycznej podróży przez aktywne poznawanie tradycji wielkanocnych.

Galeria zdjęć
III POWIATOWY KONKURS JĘZYKOWO - PLASTYCZNY "SENSORY WORD"
  Już po raz trzeci nasze przedszkole było organizatorem Powiatowego konkursu językowo - plastycznego, w tym roku pod nazwą "SENSORY WORD". Zadaniem dziecka było wybranie słowa w języku angielskim oraz przedstawienie go za pomocą materiału z elementami sensorycznymi, wyjaśniającymi jednocześnie znaczenie wyrazu. Organizacja konkursu miała na celu m.in. motywowanie dzieci do nauki języka angielskiego poprzez zabawę i działalność plastyczną. Regulamin konkursu dopuszczał możliwość pomocy rodziców lub rodzeństwa podczas wykonania pracy, gdyż jednym z celów organizacji tego wydarzenia było także zacieśnianie więzi rodzinnych podczas wartościowego spędzania czasu z rodziną. Na konkurs wpłynęło 79 prac dzieci z 11 placówek oświatowych powiatu włodawskiego. Komisja Konkursowa wybrała prace, które najbardziej oddały ideę konkursu oraz przyznała nagrody główne, wyróżnienia, a także nagrody specjalne. Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.
https://youtu.be/dATrqKj5VFQ

Galeria zdjęć
POŻEGNANIE ZIMY - POWITANIE WIOSNY
  "Zimo płyn do morza", pod takim hasłem wszystkie włodawskie przedszkolaki 22 marca pożegnały mijającą porę roku podczas uroczystości zorganizowanej przez Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie. Nasi wychowankowie wraz z kolegami i koleżankami z innych placówek dzielnie maszerowały w kolorowym korowodzie nad rzekę Włodawkę, śpiewając piosenki o tematyce wiosennej. Na to spotkanie wspólnie wykonaliśmy piękną kukłę - Marzannę, wykorzystując do tego tylko ekologiczne materiały. Eko - Marzanna towarzyszyła nam przez cały przemarsz, a w konkursie na najszybciej płynącą kukłę zajęła drugie miejsce. Po powitaniu Pani Wiosny dzieci z radosnymi okrzykami i śpiewem wróciły do przedszkola. Celem spotkania było pielęgnowanie tradycji ludowych, utrwalanie nazw dotyczących wiosny oraz integracja włodawskich przedszkoli. Mamy nadzieję, że dzięki temu Wiosna zagości u nas na dobre!

Galeria zdjęć
DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI - ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA
  Nasze przedszkole włączyło się w kampanię edukacyjno-informacyjną, zwracającą uwagę na osoby z zespołem Downa. Dzień Kolorowej Skarpetki to święto obchodzone 21 marca pod patronatem ONZ. Solidaryzując się z osobami obciążonymi tą wadą genetyczną, wszystkie przedszkolaki założyły w tym dniu kolorowe skarpetki nie do pary. Ponadto cała społeczność przedszkola we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym im. ks. Jana Twardowskiego we Włodawie włączyła się do akcji "Wyjątkowa skarpetka", wzmacniając w ten sposób poczucie jedności z osobami "odmiennymi genetycznie". W związku z tym każda z grup przygotowała plakat z przyklejonym łańcuchem własnoręcznie ozdobionych papierowych skarpetek. Obchody Dnia Kolorowej Skarpetki kształciły wśród przedszkolaków postawę tolerancji, akceptacji i otwartości na drugiego człowieka.

Galeria zdjęć
KONCERT DLA WIOSNY
  W poniedziałek 20 marca grupa Żabki sprawiła wszystkim wspaniałą niespodziankę, gdyż świętowanie początku astronomicznej wiosny mogło rozpocząć się od obejrzenia występów artystycznych tej grupy z przedstawieniem pt. "Koncert dla Wiosny". Celem zaprezentowanego spektaklu było przypomnienie zwiastunów przedwiośnia oraz utrwalenie oznak wiosny. Głównej bohaterce towarzyszyły barwne motyle, kolorowe ptaki, cudowne biedronki, dostojne bociany i pracowite pszczółki. Wszyscy przyjaciele nowej pory roku z dużym zaangażowaniem śpiewali, grali i tańczyli, witając tak długo wyczekiwanego gościa. Była to świetna muzyczna inscenizacja. Po takiej uczcie duchowej dzieci świetnie rozwiązały quiz wiedzowy, by potem rozpocząć przygotowanie prac plastycznych na wiosenne dekoracje. To był pouczający i bardzo wesoły dzień. Jesteśmy pewni, że dzięki staraniom przedszkolaków Pani Wiosna zostanie już z nami na dobre.
https://youtu.be/4UmbfJBrCEU

Galeria zdjęć
DZIEŃ MATEMATYKI
  W naszej placówce kładziemy duży nacisk na rozwijanie "nauk ścisłych", dlatego 14 marca obchodziliśmy Dzień Matematyki. Każda z grup wzięła udział w zajęciach "Matematyka dla Smyka", których celem było rozwijanie kompetencji matematycznych. Przedszkolaki chętnie rozwiązywały matematyczne zagadki i układały ciągi rytmiczne z kolorowych kubeczków. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też mata do kodowania oraz zabawy arytmetyczne z wykorzystaniem podłogi interaktywnej. Podczas zabaw z figurami geometrycznymi dzieci nazywały kolory, porównywały kształty, podawały nazwy figur i układały puzzle. Nie zabrakło również zabaw muzycznych przy piosenkach o figurach i cyferkach. Dzięki temu dzieci same stały się odkrywcami i krytycznymi użytkownikami wiedzy matematycznej, rozwijając przy tym logiczne myślenie. Wszystkie te działania, pokazały, że matematyka może być ciekawa i przyjemna.
https://youtu.be/6AaX9C4yEOk

Galeria zdjęć
BIEDRONKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 WE WŁODAWIE
  Kolejną szkołą, którą odwiedzili nasi najstarsi wychowankowie to Szkoła Podstawowa nr 3 im. gen. F. Kleeberga we Włodawie. Dzieci miały możliwość zwiedzania budynku szkoły, a nawet uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w sali lekcyjnej z możliwością siedzenia w ławce szkolnej. Poprzez zabawy integracyjne poznały zasady, jakie panują w klasie podczas lekcji. Biedronki z zaangażowaniem podejmowały proponowane przez nauczycieli i uczniów zadania, dobrze się przy tym bawiąc. Podczas zajęć świetnie zaprezentowały swoje umiejętności i popisywały się wiedzą. Następnie starsi koledzy opowiadali przedszkolakom za co lubią swoją szkołę. To spotkanie upłynęło w radosnej i twórczej atmosferze. Sześciolatki były bardzo przejęte wyprawą do szkoły. Dziękujemy serdecznie nauczycielom i uczniom za wspaniałe przyjęcie i przyjazną atmosferę.

Galeria zdjęć
BIEDRONKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 WE WŁODAWIE
  Nasze sześciolatki uczestniczyły w dniach otwartych organizowanych przez włodawskie szkoły. Podczas spotkania z uczniami przedszkolaki otrzymały wskazówki, w jaki sposób przygotować się do pójścia do klasy pierwszej oraz co powinno być w plecaku każdego ucznia, a czego nie powinno się zabierać do szkoły. Kolejną atrakcją jaką przygotowali uczniowie SP2 było wykonanie przez dzieci pracy plastycznej po obejrzeniu teatrzyku. Przedszkolaki z pomocą starszych kolegów wykonały złote rybki oraz zakładki do książek. Dzieci wzięły także udział w warsztatach fizycznych i matematycznych. Największą atrakcją tego dnia były jednak pokazy chemiczne. Dziękujemy wszystkim animatorom - nauczycielom i uczniom za niepowtarzalną atmosferę. Dzieci pełne pozytywnych wrażeń wróciły do przedszkola, aby za kilka miesięcy odważnie podjąć naukę w szkole.

Galeria zdjęć
SZTUKA BLISKO NAS
  Podczas realizacji bloku tematycznego "Sztuka blisko nas" dzieci z grupy Biedronki rozmawiały o sztuce i bawiły się w artystów, tworząc własne prace. Podczas podsumowania zdobytej wiedzy udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie na wystawę prac XXII Powiatowego Festiwalu Twórczości Dziecięcej oraz wystawę fotografii Jana Romaniuka "Otul mnie lesie". Dzieci podziwiały piękne prace, obrazy oraz zdjęcia. By twórczo spędzić czas pani bibliotekarka, po przeczytaniu książki pt. "Kolory", zorganizowała dzieciom warsztaty plastyczne. Dzieci eksperymentowały z farbą, po czym przelały na papier własną inwencję twórczą i przeżycia estetyczne, tworząc wspólny obraz. Na zakończenie każdy miał możliwość zapoznać się ze zdjęciami dzieł sztuki znanych malarzy oglądając albumy i książki związane z malarstwem. Wizyta w bibliotece sprawiła naszym wychowankom wiele radości, a kontakt ze sztuką pomógł dzieciom w rozwoju ich wrażliwości i pobudził wyobraźnię.

Galeria zdjęć
DZIEŃ OTWARTY W NASZYM PRZEDSZKOLU
  24 lutego gościliśmy rodziców wraz z dziećmi, które od 1 września zostaną przedszkolakami. Wszystkich przybyłych gości powitała dyrektor Danuta Kloc, która przybliżyła rodzicom organizację pracy i funkcjonowanie placówki, jako środowiska przyjaznego dziecku, otwartego na jego potrzeby oraz wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Nasi goście zaczęli od zwiedzania przedszkola oraz uczestnictwa w zabawach muzyczno - ruchowych z wykorzystaniem chusty animacyjnej i balonów, telewizora multimedialnego, mat edukacyjnych, podłogi interaktywnej oraz robotów Genibotów. Zachwytom nie było końca, bo potem dzieci mogły bawić się przedszkolnymi zabawkami. W czasie spotkania była możliwość bliższego poznania nauczycielek: M. Lewandowskiej i A. Łobko, które od września wyruszą z nimi na wspólną przygodę. Było wiele radości, a na zakończenie słodka niespodzianka. Bardzo dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia.

Galeria zdjęć
PODWODNY BAL
  Bal karnawałowy to zawsze bardzo wyczekiwana przez dzieci przedszkolna atrakcja. Podczas takiego wydarzenia przedszkolaki mogą się wcielić w swoją ulubioną postać i wyglądać inaczej niż na co dzień. W tym dniu od rana było w naszym przedszkolu wesoło i bardzo kolorowo. Wszystkie dzieci przebrały się za swoich ulubionych bohaterów. W takt wesołej muzyki przenieśliśmy się w głębiny oceanu. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci. Nie zabrakło oczywiście pokazu mody, na którym każdy mógł zaprezentować swój piękny strój. Cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy wszystkim przedszkolakom za przybycie, a rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów.
https://youtu.be/44-F6k2ouRA

Galeria zdjęć
ZWYCZAJE I TRADYCJE - TŁUSTY CZWARTEK
  "Jak tradycja stara każe - w domu, sklepie, biurze, wszędzie, pączek dziś króluje, każdy chętnie go smakuje. Z dżemem, z cukrem, z wisienkami, wszędzie pączek dzisiaj z nami. Dziś kalorii nikt nie liczy, wszędzie moc pysznych słodyczy. W tłusty czwartek przez dzień cały słodkim królem - pączek mały!" Taki wiersz usłyszały dzieci na początku dnia, aby później rozmawiać o tradycjach karnawałowych. Nasi wychowankowie w ten "tłusty" dzień podczas zajęć dydaktycznych dowiedziały się o zwyczajach, jakimi od lat żegnamy karnawał. Później oglądały pączki, faworki i obwarzanki. Wymieniały, jakie smakołyki lubią najbardziej. W każdej grupie dzieci wykonały "pyszną" pracę plastyczną, a na podwieczorek raczyły się smacznymi pączkami. Było pouczająco, miło i słodko.

Galeria zdjęć
WALENTYNKI
  14 lutego dzieci z naszego przedszkola świętowały Walentynki. Wszystkie przedszkolaki tego dnia ubrały się na czerwono i tym samym zapoczątkowały dzień miłych wrażeń. Podczas wspólnych zajęć rozwijały poczucie przynależności do społeczności przedszkolnej oraz budowały atmosferę przyjaźni i współdziałania. Najpierw poznały historię i tradycję obchodów Dnia Św. Walentego - patrona zakochanych. Wypowiadały się na temat okazywania miłości bliskim osobom, potrafiły okazać uczucia koleżankom i kolegom z grupy. Ponadto dzieci wzięły udział w różnych zabawach m.in. szukały drugiej połówki serca, wykonały własne serca, układały napis Walentynki. Były również tańce i zabawy ruchowe z wykorzystaniem serc, a także ulubione zabawy na macie interaktywnej, gdzie dzieci zbierały serca. Po wszystkich zabawach przedszkolaki wręczyły sobie nawzajem lizaki w kształcie serduszka oraz zabrały wykonane przez siebie walentynki, aby wręczyć je komuś bliskiemu.

Galeria zdjęć
HELLO WINTER - ZIMOWA SMYKO-MULTISENSORYKA(R)
  W zeszłym tygodniu w naszym przedszkolu odbyły się wyjątkowe zajęcia - zimowa Smyko-MultisensorykaR "Hello Winter". Spotkanie rozpoczęliśmy od powitania, wprowadzenia do zajęć oraz odśpiewania naszej ulubionej zimowej piosenki "Little Snowflake". Po wspólnym śpiewaniu ćwiczyliśmy rączki i paluszki, tworząc śniegowe kulki z kartki papieru - zgniataliśmy je i rozwijaliśmy, podrzucaliśmy i łapaliśmy, ćwicząc motorykę małą. Po tych ćwiczeniach przeszliśmy do najciekawszej części zajęć - budowania zimowej krainy. Do stworzenia magicznej zimy wykorzystaliśmy duże plastikowe pojemniki oraz mąkę ziemniaczaną, waciki kosmetyczne, makaron, lód i wodę zabarwioną niebieskim barwnikiem spożywczym z dodatkiem olejku o zapachu waniliowym. Zabawa była fantastyczna! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i filmiku.
https://youtu.be/gUrtoPk8U4k

Galeria zdjęć
EUROPEJSKI DZIEŃ NUMERU ALARMOWEGO
  11 lutego poświęcony zwiększaniu świadomości na temat Europejskiego Numeru Alarmowego 112. W naszym przedszkolu odbyło się spotkanie ze strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie, którzy utrwalili dzieciom ten ważny numer. Przypomnieli, że pod numer 112 dzwonimy tylko w nagłych, sytuacjach, takich jak: wypadki drogowe, silne krwawienia i uszkodzenia ciała, omdlenia i utrata świadomości, pożary, przypadki porażenia prądem, kradzieże, włamania, rozboje i inne przypadki użycia przemocy oraz w sytuacjach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Strażacy zaprezentowali jak należy udzielić pierwszej pomocy oraz zachęcili dzieci do przećwiczenia tej umiejętności. Przyjazd strażaków umożliwił także wszystkim przedszkolakom obejrzenie sprzętu znajdującego się w wozie strażackim oraz całego samochodu od środka. Serdecznie dziękujemy za współpracę funkcjonariuszom KP PSP we Włodawie.
https://youtu.be/yVkaVeccrUA

Galeria zdjęć
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
  Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej 7 lutego. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) - realizatorów unijnego programu Safer Internet. DBI to przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań mających na celu zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. Podczas spotkania z psychologiem przedszkolnym - Panią Anną Suską dzieci poznały zasady bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych oraz stworzyły własną sieć miłych słów.
https://youtu.be/UINTrVhe2pg

Galeria zdjęć
XI MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK
  1 lutego nasze przedszkole uczestniczyło w XI Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek pod hasłem "Magiczna Noc z Kolędą" organizowanym przez Niepubliczne Przedszkole "Mała Akademia". Celem konkursu było wspomaganie dzieci w rozwoju uzdolnień wokalnych oraz pogłębianie zainteresowań muzycznych. Nasze przedszkole reprezentowały: grupa Misie - Nikola Wójcik z utworem " Pastorałka od serca do ucha", Hanna Wójciuk z utworem " Grajmy Panu", grupa Smerfy - Aleksandra Ignatiuk z utworem "Przylecieli Aniołkowie", grupa Żabki - Maja Wodniak z utworem " Była noc ciemna noc", grupa Biedronki - Oliwia Łachmicka z utworem "Jezus malusieńki". Za swój występ nasi wychowankowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Serdecznie gratulujemy naszym solistom i życzymy dalszych sukcesów na wielkiej scenie!

Galeria zdjęć
DOKARMIANIE PTAKÓW ZIMĄ
  Zima to trudny do przetrwania czas, zwłaszcza dla zwierząt. Chcąc ułatwić im bytowanie w trudnych, zimowych warunkach, nasze przedszkole po raz kolejny organizuje akcję dokarmiania ptaków. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Włodawa, od którego otrzymaliśmy karmę dla ptaków, przedszkolaki zadbały, aby nasi skrzydlaci przyjaciele nie byli głodni tej zimy. Cykliczne organizowanie akcji dokarmiania ptaków zimą rozwija empatię u dzieci i kształtuje ich opiekuńczy stosunek do zwierząt.

Galeria zdjęć
BEZPIECZNA ZIMA - BEZPIECZNE FERIE
  Ferie zimowe to czas wyczekiwanego wypoczynku oraz rodzinnych wyjazdów. Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych wychowanków przeprowadziliśmy akcję "Bezpieczne ferie". Celem spotkania z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji we Włodawie było przypomnienie i utrwalenie zasad bezpiecznego zachowania się na drodze, lodowisku, stoku narciarskim czy w domu. Omówiono również wskazówki dotyczące prawidłowego alarmowania służb ratowniczych w przypadku zagrożenia. Dzieci obejrzały film edukacyjny dotyczący podstawowych zasad bezpiecznego zachowania podczas zimowego wypoczynku. Na zakończenie spotkania wszystkie grupy miały okazję zobaczyć z bliska radiowozy policyjne. Dziękujemy KPP we Włodawie za udział w naszej akcji.
https://youtu.be/DwBm7_GsK70

Galeria zdjęć
WSPÓLNE KOLĘDOWANIE Z BABCIĄ I DZIADKIEM W GRUPIE SMERFY
  W dniu Waszego święta życzymy Wam, aby radość i pomyślność towarzyszyła Wam każdego dnia. Droga Babciu i Dziadku z okazji Waszego święta życzymy Wam dużo zdrowia, dobrego samopoczucia, miłości oraz, aby każdy dzien przynosił uśmiech i pociechę z kochających Was wnucząt.

Galeria zdjęć
WSPÓLNE KOLĘDOWANIE Z BABCIĄ I DZIADKIEM W GRUPIE BIEDRONKI
  Kochane Babcie, Kochani Dziadkowie, w dniu Waszego święta życzymy, aby radość i pomyślność towarzyszyły Wam każdego dnia oraz abyście byli zdrowi i szczęśliwi.

Galeria zdjęć
WSPÓLNE KOLĘDOWANIE Z BABCIĄ I DZIADKIEM W GRUPIE MISIE
  Dziś dzień styczniowy, bardzo radosny, choć jest zimowy, a nie dzień wiosny. Każdy też o tym dobrze pamięta, że dzień jest jeden, ale dwa święta. W dniu Waszego święta składamy życzenia, niech Wam się spełnią wszystkie marzenia. Wszystkim Babciom, wszystkim Dziadkom zdrowia, pomyślności, uśmiechu na co dzień i dużo radości.

Galeria zdjęć
WSPÓLNE KOLĘDOWANIE Z BABCIĄ I DZIADKIEM W GRUPIE ŻABKI
  Kochane Babcie.... Drodzy Dziadkowie..... W dniu Waszego Święta pragniemy złożyć Wam najlepsze życzenia, aby radość i pomyślność towarzyszyły każdego dnia a zdrowie służyło przez długie lata - aż do końca świata!!!

Galeria zdjęć
MIKOŁAJKOWY WOLONTARIAT - ONKOMIKOŁAJ i SZLACHETNA PACZKA
  Okres świąteczny to czas dzielenia się dobrem z innymi, dlatego nasze przedszkole wzięło udział w akcji charytatywnej ONKOMIKOŁAJ, której celem było wsparcie dzieci z Oddziału Onkologii i Ortopedii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Cała społeczność przedszkola z zaangażowaniem włączyła się w zbiórkę, dzięki czemu udało się zgromadzić liczne prezenty dla chorych dzieci, które zostały przekazane organizatorowi. Inną akcją, zorganizowaną w ramach przedszkolnego wolontariatu to SZLACHETNA PACZKA. Razem z Urzędem Miejskim we Włodawie zbieraliśmy rzeczy niezbędne potrzebującej rodzinie. Były to ubrania, produkty spożywcze oraz środki czystości. Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom za dobre serca i piękny przykład niesienia pomocy innym. Przekazując od siebie nawet niewiele, możemy zdziałać bardzo dużo, dając innym powód do wzruszeń. A najlepszym dowodem na to, że warto pomagać jest radość obdarowanych.

Galeria zdjęć
KONKURS NA NAJŁADNIEJ UBRANĄ CHOINKĘ
  W tym roku to wychowankowie z grupy Smerfy reprezentowali Przedszkole Miejskie nr 2 we Włodawie podczas "Konkursu na najładniej ubraną choinkę". Konkurs organizowany jest corocznie przez Burmistrza Włodawy Pana Wiesława Muszyńskiego, który polega na udekorowaniu choinki na deptaku miejskim ekologicznymi, własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Przygotowanie ozdób świątecznych, które zawiesiliśmy na drzewku nr 2 sprawiło wszystkim ogromną radość, wprowadzając przedszkolaków i przechodniów w świąteczny klimat. Nasze piękne, ekologiczne ozdoby wspaniale prezentowały się podczas podsumowania konkursu. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu, a także za słodkie upominki.

Galeria zdjęć
KONKURS "CHOINKA MOICH MARZEŃ"
  W naszym przedszkolu odbył się konkurs "Choinka moich marzeń". Celem tego projektu było promowanie tradycji bożonarodzeniowych, rozwijanie zdolności manualnych oraz inwencji i wyobraźni twórczej wychowanków. W konkursie mogły wziąć udział dzieci wraz z rodzicami, dziadkami lub rodzeństwem. Ich zadaniem było wspólne wykonanie choinki dowolną techniką. Ten sposób międzypokoleniowej aktywności pielęgnuje i wzmacnia więzi rodzinne, co korzystnie wpływa na harmonijny rozwój dziecka. W konkursie wzięło udział 33 uczestników. Komisja konkursowa oceniała: pomysłowość, staranność wykonania, wkład pracy oraz ogólne wrażenie artystyczne. Ostatecznie przyznano 10 nagród, a pozostałe prace otrzymały wyróżnienia. Laureatom wspólnie z Radą Rodziców przygotowaliśmy nagrody i dyplomy, natomiast za wyróżnione prace dzieci otrzymały dyplom i upominek. Prace przekazaliśmy osobom i instytucjom wspierającym nasze przedszkole.
https://youtu.be/nVtPMBwDdl4

Galeria zdjęć
PRZEDSZKOLAKI Z KOLĘDĄ U SENIORÓW
  Nasze przedszkole zorganizowało koncert kolęd i pastorałek, aby umilić świąteczne dni pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej "SENIOR" w Różance. Boże Narodzenie to czas szczególny, w czasie którego możemy otworzyć nasze serca na potrzeby innych. Możliwość takiego koncertowania była dla dzieci dużym przeżyciem. Uzupełnieniem koncertu przedszkolaków były świąteczne życzenia pracowników naszego przedszkola. My też pragniemy dzielić się z innymi swoim czasem i bezinteresownie pomagać tym, którzy potrzebują naszego wsparcia.
https://youtu.be/5mFkZawxab0

Galeria zdjęć
WESOŁYCH ŚWIĄT
  W tym szczególnym okresie Świąt Bożego Narodzenia w imieniu całej społeczności Przedszkola Miejskiego nr 2 we Włodawie życzymy: ODWAGI, by wspinać się na szczyty pozornie nie do pokonania. POGODY DUCHA, by akceptować to czego nie można zmienić, SIŁY, by wytrwać w podjętych postanowieniach, ROZSĄDKU, by podejmować tylko mądre decyzje oraz . ZDROWIA, bo ono w życiu jest najważniejsze.
https://youtu.be/hRHUqO0JdIU

Galeria zdjęć
JASEŁKA W GRUPIE BIEDRONKI
  Niechaj ziemię rozśpiewa kolęda, każdy dom i każdego z nas, niechaj piękne Bożonarodzeniowe Święta niosą wszystkim betlejemski blask. Cudownych, prawdziwie rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, opromienionych blaskiem betlejemskiej gwiazdy oraz spełnienia marzeń i nadziei, jakie niesie nadchodzący Nowy 2023 Rok, składają wychowawczynie grupy Biedronki.

Galeria zdjęć
JASEŁKA W GRUPIE SMERFY
  W czwartek przedszkolaki z grupy "Smerfy" na moment przestały być zwykłymi dziećmi i zamieniły się w Najświętszą Rodzinę. W pięknych kostiumach przed szopką betlejemską śpiewały i recytowały nowonarodzonemu Jezuskowi. Święci Maria i Józef z największą troską opiekowali się bożą dzieciną, a chóry aniołków śpiewały kolędy i pastorałki. Dary przynieśli pasterze i oczywiście trzej królowie, przenosząc wszystkich obecnych gości w czasy sprzed dwóch tysięcy lat. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz wzmacniają serdeczne relacje między nimi. Występ został nagrodzony gromkimi oklaskami.

Galeria zdjęć
JASEŁKA W GRUPIE ŻABKI
  Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia, Jest taka moc, co smutek w radość przemienia Jest taka siła, co spełnia marzenia.. To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia. Takich magicznych Świąt pełnych spokoju, refleksji, rodzinnego ciepła bez pośpiechu, trosk i zmartwień, spędzonych w gronie najbliższych osób życzą Żabki.

Galeria zdjęć
JASEŁKA W GRUPIE MISIE
  Niech wyjątkowy czas Świąt Bożego Narodzenia wypełni ciepłem i radością Państwa serca. Niech blask gwiazd przypomina, że czasami wystarczy tylko wypowiedzieć życzenie, by zadziała się magia. Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku życzą panie z grupy Misie.

Galeria zdjęć
WSPÓLNE KOLĘDOWANIE PRZEDSZKOLAKÓW NA JARMARKU BOŻONARODZENIOWYM
  Śpiewanie kolęd w Święta Bożego Narodzenia jest zwyczajem stwarzającym magiczną i niepowtarzalną atmosferę niosącą radość. Kolędowanie pozwala też na budowanie poczucia wspólnoty oraz jedności, a także niesie ze sobą mnóstwo pozytywnych emocji. Wspólne śpiewanie zbliża do siebie ludzi i sprawia, że znika odczucie osamotnienia. Właśnie w tej radosnej, świątecznej atmosferze wychowankowie ze wszystkich włodawskich przedszkoli miały możliwość zaprezentowania swoich ulubionych kolęd i pastorałek na Jarmarku Bożonarodzeniowym zorganizowanym przez Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie. Jarmark przygotowany przez pracowników muzeum przyciągnął wielu mieszkańców. Oprócz wspólnego kolędowania w zakątku przy budynku Synagogi oraz podarunków od Św. Mikołaja był także kiermasz ze świątecznymi słodkościami i atrakcyjnymi ozdobami. W tym roku Przedszkole Miejskie nr 2 we Włodawie reprezentowała grupa Żabki. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Galeria zdjęć
ZAJĘCIA Z ASTRONOMII W PLANETARIUM
  9 grudnia nasi wychowankowie odbyli niesamowitą podróż w kosmos. Było to możliwe dzięki mobilnemu planetarium firmy Space Walk, które zawitało do naszego przedszkola. Dzieci, w wielkim balonowym namiocie słuchały kosmicznych opowieści Pana Tomasza Zajączkowskiego o gwiazdach, Układzie Słonecznym i Drodze Mlecznej oraz oglądały barwne obrazy wszechświata. Przedszkolaki przeniosły się w zagadkowy świat kosmosu, a na dowód tego, że on istnieje Pan Tomasz pokazał dzieciom prawdziwe meteoryty, które mogły wziąć do ręki i obejrzeć z bliska. Na zakończenie wszyscy uczestnicy obejrzeli bajkę podsumowującą galaktyczną podróż. Pokaz ten rozbudził ciekawość przedszkolaków i dostarczył im niezapomnianych wrażeń. Jesteśmy pewni, że na długo pozostanie w pamięci dzieci.

Galeria zdjęć
PRZEDSZKOLAKI DOKARMIAJĄ KOCIAKI
  "Przedszkolaki dokarmiają kociaki" pod takim hasłem nasze przedszkole zorganizowało zbiórkę pokarmu dla bezdomnych kotów. Głównym celem naszej akcji było uwrażliwienie dzieci na losy bezdomnych zwierząt. Po raz kolejny wsparliśmy FUNDACJĘ WŁODAWA DLA ZWIERZĄT. Dzięki zaangażowaniu przedszkolaków, ich rodziców oraz pracowników przedszkola udało się zebrać 11kg karmy suchej, 11 puszek karmy mokrej, 72 saszetki karmy mokrej, 1 żwirek. Oprócz karmy dla kotów w koszach znalazło się również 4kg karmy suchej i 4 puszki karmy mokrej dla psów. Wszystko zostały przekazane Prezes Fundacji wspierającej bezdomne zwierzęta - Weronice Furtak. W ramach wdzięczności Pani Weronika wraz ze swoim pieskiem Edziem odwiedziła nasze przedszkole i zorganizowała dzieciom pokaz sztuczek treserskich. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji!

Galeria zdjęć
SPOTKANIE Z SOLENIZANTEM - 6 GRUDNIA
  Od rana 6 grudnia podekscytowane i pełne emocji dzieci wyczekiwały wyjątkowego gościa - Świętego Mikołaja. Jakież było ich zdziwienie, gdy okazało się, że pomimo braku śniegu Św. Mikołaj przybył do przedszkola saniami. Atmosfera spotkania była magiczna. Przedszkolaki z okazji imienin Świętego zaśpiewały mu piosenki. To pełne radości spotkanie zakończyło się wręczeniem każdemu dziecku prezentów. Miło spędzony czas uświetniły pamiątkowe zdjęcia i film, który długo będzie przypominał o tym cudownym wydarzeniu. Organizację uroczystości mikołajkowej wsparła Rada Rodziców. Ogromne podziękowania kierujemy również do Pani Anny Flis i Studia Mebli KAMARO za wykonanie przepięknych elementów scenografii. Wizyta Świętego Mikołaja to jedno z najpiękniejszych wydarzeń, na które wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają cały rok i jeszcze nigdy nie zawiodły się.
https://youtu.be/xpyguuf_BIo

Galeria zdjęć
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
  25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Święto zostało ustanowione 20 lat temu w celu upamiętnienia setnej rocznicy powstania maskotki. Wszystkie przedszkolaki tego dnia przyszły w towarzystwie swoich pluszowych przyjaciół. Misie były małe i duże, białe i kolorowe, a każdy z nich był piękny i wyjątkowy. Dzieci wraz ze swoimi zabawkami przyłączyły się do wspólnej zabawy i przygotowanych atrakcji. Na wstępie Jubilat zaprosił wszystkich uczestników do udziału w sportowych konkurencjach, po których dzielne przedszkolaki chętnie spróbowały ulubionego przysmaku każdego misia. Następnie były wspólne tańce, konkursy i zabawy, które przyniosły wszystkim wiele radości. W podziękowaniu za odśpiewanie gromkiego "sto lat" bohater dnia obdarował dzieci słodką niespodzianką. Dzień spędzony z ukochanym misiem był niezapomnianym przeżyciem. Mamy nadzieję, że to misiowe święto, zostanie we wspomnieniach dzieci na długi czas!
https://youtu.be/tdGk_gVNlp8

Galeria zdjęć
WARSZTATY KULINARNE PRZEDSZKOLAKÓW W SZKOLE ŚREDNIEJ
  We współpracy z ZSZ nr 1 im. II Warszawskiej Brygady Saperów i II LO im. A. Frycza Modrzewskiego we Włodawie zorganizowaliśmy wychowankom "WARSZTATY KULINARNE", w których udział wzięły wszystkie grupy przedszkolne. Podczas zajęć warsztatowych przedszkolaki przygotowywały smaczne rogaliki. Dzieci wałkowały ciasto, wycinały trójkąty, a następnie kładły pyszną marmoladę i zawijały ciasteczka tak, aby powstały piękne wypieki. Miały okazję zgodnie współdziałać z innymi, angażować się na miarę swoich możliwości, wspólnie pracować i rozwijać umiejętności, aby osiągnąć sukces kulinarny. Nasi wychowankowie mieli też okazję zwiedzić pozostałe sale warsztatowe, poszerzając jednocześnie wiedzę na temat różnych zawodów. Głównym celem tych działań było przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z preorientacją zawodową. Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi, Nauczycielom oraz Uczniom za ciepłe przyjęcie i ciekawe doświadczenia - nie tylko kulinarne.
https://youtu.be/MrZuhWrA1Jg

Galeria zdjęć
"RYMOWANKI W BARWACH JESIENI"
  W dniu 23 listopada nasze wychowanki wzięły udział w konkursie recytatorskim organizowanym przez Miejskie Przedszkole Integracyjne we Włodawie. Konkurs odbył się pod hasłem "Rymowanki w barwach jesieni". Celem konkursu było popularyzowanie literatury dziecięcej, rozwijanie umiejętności recytatorskich, pobudzanie zainteresowania poezją oraz prezentacja umiejętności dzieci. Konkurs przebiegał w bardzo miłej atmosferze. Małe artystki dzielnie pokonały tremę i pięknie wyrecytowały przygotowane wiersze. W kategorii 4 - latków wyróżnienie zdobyła Hanna Wójcik, po recytacji wiersza Danuty Gellner "Jesień u fryzjera". W kategorii 5 - latków wystąpiła Nina Jabłońska z wierszem Karola Jagiełło "Znaki jesieni", zdobywając II miejsce. W kategorii 6 - latków III miejsce zajęła Iga Brzezińska, recytując również jesienny wiersz "Jesień u fryzjera" Danuty Gellnerowej. Gratulujemy pięknych recytacji i życzymy dalszych sukcesów.

Galeria zdjęć
ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ
  21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Był to dzień pełen uśmiechów, dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Podczas zajęć przedszkolaki przypomniały sobie "magiczne" słowa oraz ich wielkie znaczenie dla każdego człowieka. Dzieci dowiedziały się, co to jest życzliwość i jak w prosty sposób możemy ją sobie okazywać. Rozmawialiśmy też o emocjach, które nam towarzyszą. Każda grupa wykonała plakat, który przyozdobił przedszkolny korytarz. Dzieci kolorowały też wesołe buźki, aby potem podarować je swoim koleżankom i kolegom. Oprócz tego przedszkolaki z grupy Misie zaniosły wszystkim pracownikom naszego przedszkola życzliwe słowa, które każdy mógł sobie wylosować, a na korytarzu znalazły się również karteczki "Weź ze sobą miłe słowo i podaj dalej", które dzieci mogły oderwać. Był to dzień pełen uśmiechu, życzliwości i pozytywnej energii. Z pewnością przedszkolaki będą życzliwsze dla siebie i najbliższych, nie tylko w tym wyjątkowym dniu.

Galeria zdjęć
SPOTKANIE Z POETKĄ
  W ramach realizowanego przez nas "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" opracowanego na lata 2021-2025" w dniu 17 listopada w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie autorskie z lokalną poetką Panią Barbarą Górną. Dzięki wizycie Pani Barbary, która jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego i należy do Grupy Poetyckiej "Nadbużańska Fraza", przedszkolaki miały możliwość poznania tajników warsztatu mistrzyni pióra. Poetka Barbara Górna przybliżyła dzieciom swoją wszechstronną twórczość poetycką, zapraszając jednocześnie wszystkie dzieci do głośnego czytania i wspólnej zabawy. Na zakończenie spotkania Pani Barbara Górna przekazała naszym wychowankom własne tomiki poezji oraz poezję napisaną przez innych członków grupy poetyckiej. Spotkanie przedszkolaków z lokalną poetką to niezapomniana lekcja, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Galeria zdjęć
FESTIWAL PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ
  Festiwal Piosenki Patriotycznej podsumował nasze działania i wydarzenia związane z organizacją obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Cieszyliśmy się z obecności członków rodzin wychowanków oraz gości, którzy przyjęli nasze zaproszenie, aby razem świętować 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, bo po raz ostatni, z wiadomych względów, mogliśmy spotkać się z tej okazji i w tak licznym gronie podczas występów festiwalowych dzieci w 2019 roku. W czasie festiwalu wystąpiły wszystkie grupy przedszkolne z patriotycznymi utworami. Celem organizacji takich uroczystości jest kształtowanie poczucia tożsamości narodowej i patriotycznych postaw dzieci. Tradycją naszych festiwali jest to, iż dyplom i nagrodę otrzymują wszystkie występujące zespoły. W rozdaniu nagród delegacjom grup przedszkolnych wraz z ich wychowawczyniami uczestniczyły: Janina Klimczuk i Joanna Uryniuk - Radne Rady Miejskiej we Włodawie, które także w imieniu Komisji Oświaty, Kultury i Sportu przekazały dzieciom słodki upominek. Było patriotycznie, podniośle i bardzo uroczyście.
https://youtu.be/KwqtymTTWNM

Galeria zdjęć
SŁOWO I TANIEC DLA NIEPODLEGŁEJ
  Narodowe Święto Niepodległości jest bardzo ważnym dniem w kalendarzu każdego Polaka. Przypadającą w tym roku 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy różnymi inicjatywami podczas realizacji bloku tematycznego "Kocham Cię Polsko". Pierwsze wydarzenie to "POKAZ MODY PATROTYCZNEJ" zorganizowany we współpracy z rodzicami. Kolejne działanie to udział w akcji MEiN #SzkołaDoHymnu i wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego". Ważnymi elementami uczczenia przez dzieci dnia 11 listopada jest również nauka wierszy o Polsce, wykonanie prac plastycznych o tematyce patriotycznej oraz nauka pieśni i "Tańca dla Niepodległej". Uczczenie tego istotnego dla historii i tożsamości Polaków dnia jest dla nas zawsze bardzo istotne, bo już od najmłodszych lat chcemy kształtować patriotyzm i budować tożsamość narodową naszych wychowanków.
https://youtu.be/M8BBMcPl0Jc

Galeria zdjęć
AKCJA MINISTERSTWA EDUKACJI I NAUKI "SZKOŁA DO HYMNU"
  Nasze przedszkole wzięło udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaDoHymnu. Podobnie jak w latach ubiegłych zadaniem naszym było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W ten sposób uczciliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po dwóch latach niekonwencjonalnego, bo z powodu pandemii - naszego oddzielnego śpiewania mieliśmy okazję faktycznie razem odśpiewać hymn Rzeczpospolitej Polskiej. Udział w patriotycznej akcji zmobilizował naszych wychowanków do nauczenia się wszystkich 4 zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach poznawania polskich symboli narodowych. Było patriotycznie, podniośle i bardzo uroczyście, a hymn rozbrzmiewał w placówce donośnie.
https://youtu.be/MUUDx1dH0GM

Galeria zdjęć
AKCJA "SZKOŁA PAMIĘTA"
  Nasze przedszkole wzięło udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "#Szkoła pamięta", której celem jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach, związanych z historią swojego regionu. W ramach udziału w akcji dzieci przygotowały prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji Zaduszek. Ponadto grupa Biedronki udała się na Cmentarz Wojenny, gdzie poprzez zapalenie zniczy dzieci uczciły pamięć żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. Nasza najstarsza grupa odwiedziła również lokalne miejsca pamięci takie jak: pomnik poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych, pomnik w hołdzie Polskim Oficerom i Policjantom pochodzącym z Włodawy i okolic pomordowanym w Katyniu oraz pomnik Tadeusza Kościuszki. W ramach akcji MEiN uczestniczyliśmy również w uroczystości odsłonięcia ławeczki pomnikowej, upamiętniającej pobyt we Włodawie Krystyny Krahelskiej - warszawskiej "Syrenki". Na zakończenie odbyła się rozmowa o zasłużonych Polakach. Działania takie wzmacniają więź z Małą Ojczyzną i kształtują patriotyczną postawę dzieci.

Galeria zdjęć
POKAZ PATRIOTYCZNEJ MODY
  Wydarzeniem rozpoczynającym nasze obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był zorganizowany w przedszkolu po raz trzeci "Pokaz Mody Patriotycznej". Zadanie polegało na przygotowaniu wraz z rodzicami stroju patriotycznego. Styl stroju mógł być klasyczny, elegancki, sportowy, ludowy, a nawet militarny lub inny. Celem akcji było rozwijanie poczucia tożsamości narodowej w najmłodszym pokoleniu Polaków, kształtowanie patriotyzmu wśród dzieci oraz uwrażliwienie na estetykę stroju. Przedszkolaki mogły zaprezentować się w pełnej krasie podczas pokazu swoich narodowych ubrań w czasie realizacji bloku tematycznego "Kochamy Cię Polsko". W roku szkolnym 2022/2023 podczas występów dzieci podziwialiśmy 51 różnorodnych strojów. Okazało się, że był to doskonały sposób na wyrażenie przez dzieci dumy z polskości oraz swojego patriotyzmu.
https://youtu.be/z-D4EOUbs9U

Galeria zdjęć
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
  5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, dlatego z tej okazji zorganizowaliśmy bal. W tym wyjątkowym dniu dzieci przebrały się w przepiękne, bajkowe stroje. Celem obchodów było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Dzieci obejrzały bajkę "Jaś i Małgosia" przedstawioną za pomocą teatrzyku kamishibai, rozpoznawały postacie i tytuły bajek, segregowały rekwizyty, układały puzzle, latały na miotle, jadły pierniczki bez pomocy rąk, zbierały cukierki oraz tańczyły przy dźwiękach wesołej, bajkowej muzyki. Miały również okazję skosztować słodyczy z "Chatki Baby Jagi". Na koniec bajkowego, pełnego radości dnia dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie na tle bajkowej dekoracji. To spotkanie sprawiło wszystkim wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe.
https://youtu.be/h8hICdhy3vc

Galeria zdjęć
DZIEŃ KUNDELKA
  25 października świętowaliśmy "Dzień Kundelka" i był do pretekst do świetnej zabawy z pluszowymi kundelkami. W związku z realizowanym przez nas "Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa" - Priorytet 3 wśród zakupionych woluminów znalazły się książki o pieskach, których treści są silnym komponentem w realizacji rozwoju emocjonalnego dzieci. Wszystkie historie o psach wzruszają, uczą empatii, wrażliwości oraz odpowiedzialności, a dla dziecka kontakt z kochanym psem jest swoistą formą terapii, która istotnie poprawia jego samopoczucie. Dzieci wysłuchały opowiadania "Komu kundelka, komu?" Mariana Orłonia, a podczas zabaw z pluszowymi pieskami przedszkolaki troszczyły się o kundelki ze "schroniska", które karmiły, bawiły się z nimi w chowanego oraz oddawały się czułościom, głaszcząc i przytulając kochane pluszaczki. Przedszkolaki wiedzą, że każdy piesek zasługuje na uwagę i miłość! Kochajmy kundelki, bo są wyjątkowe i niepowtarzalne.

Galeria zdjęć
SPOTKANIE CZYTELNICZE
  Wszyscy wiemy, że czytanie to wielka przyjemność, ale i nauka wpływająca na rozwój dziecka, dlatego w naszym przedszkolu przykładamy wielką wagę do codziennego czytania literatury dziecięcej, a także chętnie witamy gości, którzy chcą nam towarzyszyć w przygodzie z książką. Tym razem, w ramach przygody czytelniczej, zawitała do nas Małgorzata Topolska z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. Pani bibliotekarka przedstawiła naszym przedszkolakom bajkę "O psie i wilku" w teatrzyku kamishibai. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały ciekawej opowieści oraz obejrzały wykonane przez Panią Małgorzatę ilustracje. Celem wizyty było też przekazanie informacji o V edycji projektu "Mała Książka - Wielki Człowiek", skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Bardzo dziękujemy Pani Małgosi za ciekawe opowieści i czekamy na kolejne spotkanie.

Galeria zdjęć
JESIENNY SPACER DO PARKU
  W październiku pogoda była wyjątkowo piękna. Nie brakowało promieni słońca i ciepłych podmuchów wiatru. Korzystając z okazji dzieci z grupy Smerfy i Biedronki wyruszyły do pobliskiego parku obserwować zmiany, jakie zaszły wraz z nadejściem nowej pory roku. Przedszkolaki bezpośrednio obcowały z przyrodą, rozpoznawały rodzaje drzew i ochoczo zbierały jesienne skarby. Obserwowały też ptaki i szukały innych mieszkańców parku. Z wielką radością i zaciekawieniem mogły przyjrzeć się spacerującemu jeżowi. Po powrocie do przedszkola kolorowe liście, kasztany i żołędzie ozdobiły kąciki przyrodnicze. Dary jesieni posłużą także do różnorodnych prac plastycznych, zabaw matematycznych czy rytmicznych. Mamy nadzieje, że będziemy mieć jeszcze okazję powtórzyć niesamowity spacer przy tak pięknej pogodzie i spotkać kolejnych mieszkańców miejskiego parku.

Galeria zdjęć
SPOSOBY NA MIKROBY
  W dniu 27 października dzieci z grupy Biedronki i Smerfy brały udział w akcji profilaktycznej "Dzielne dzieciaki i ich sposoby na mikroby" przeprowadzonej przez Panią Ewę Kędzierską z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Włodawie. Działanie obejmowało tematy dotyczące ochrony zdrowia przed mikroorganizmami. Głównym celem akcji było zwiększenie świadomości i wiedzy dzieci na temat dbania o zdrowie i higienę osobistą. Oprócz przedstawienia ciekawej prezentacji o wirusach i bakteriach, pani Ewa ćwiczyła z przedszkolakami właściwe mycie dłoni, omawiała zasady zachowania higieny oraz pomogła dzieciom ujrzeć mikroby pod mikroskopem. Podjęte działania zachęciły dzieci do regularnego mycia rąk i dbania o czystość, a także zwiększyły świadomość przedszkolaków na temat mikroorganizmów, co przyczyniło się do kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród naszych wychowanków.

Galeria zdjęć
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
  Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowa uroczystość dla wszystkich pracowników oświaty. Nasze przedszkolaki również chciały podziękować swoim ukochanym Paniom i pozostałym Pracownikom przedszkola za uśmiech, życzliwość i trud włożony w ich wychowanie oraz za opiekę, dobre rady, czyste sale i wszelkie naprawy. Słowa tych podziękowań zawarte były w treści przedstawienia przygotowanego przez grupę Smerfy. Po części artystycznej dyrektor Danuta Kloc podziękowała za zaangażowanie, a także za osiągnięcia, kreatywność, entuzjazm i codzienny uśmiech. Jak co roku wybrani pracownicy otrzymali "Nagrody Dyrektora", a także "Nagrodę Burmistrza". Serdeczne życzenia całej społeczności przedszkola przekazała Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej we Włodawie pani Janina Klimczuk, która gościła na naszej uroczystości. Na zakończenie każdy pracownik otrzymał drobny upominek, a przedszkolaki smaczne niespodzianki.
https://youtu.be/-hP0JCjitRU

Galeria zdjęć
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIEWCZYNEK
  Międzynarodowy Dzień Dziewczynek ustanowiony został w 2011 roku przez Zgromadzenie Narodowe ONZ i obchodzony jest 11 października. W naszym przedszkolu obchodziliśmy je po raz drugi, w zamian za wcześniejszy "Dzień Kobiet". W tym wyjątkowym dniu we wszystkich oddziałach przedszkolnych nie zabrakło niespodzianek, upominków oraz wspaniałej atmosfery. Chłopcy składali dziewczynkom życzenia, śpiewali "Sto lat" i zaprosili do wspólnej zabawy. Oprócz życzeń, śpiewów i zabaw były oczywiście atrakcje. Dużo emocji i radości dostarczyły dzieciom wspólne wyjścia do restauracji na pizzę lub do sali zabaw czy rozpakowywanie pięknych prezentów. Międzynarodowy Dzień Dziewczynek dostarczył dzieciom dużo wrażeń, śmiechu i radości, a każda mała kobieta z pewnością poczuła się w tym dniu wyjątkowo. Dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu wszystkich atrakcji.
https://youtu.be/7kxpvo27dLk

Galeria zdjęć
PODSUMOWANIE KONKURSU NA NAJZABAWNIEJSZĄ DYNIĘ
  W poniedziałek 10 października w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie przedszkolnego konkursu na najzabawniejszą dynię. Jego celem było rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci podczas wspólnego i aktywnego spędzania czasu z rodziną. W konkursie wzięło udział 43 przedszkolaków, którzy wykazali się dużą kreatywnością i ponadto świetnie zaprezentowali swoje rękodzieła. Prace były tak piękne, że Komisja Konkursowa postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników konkursu. Po ogłoszeniu wyników nastąpiło rozdanie dyplomów oraz nagród, które ufundowała dzieciom Rada Rodziców PM2. W tym dniu świętowaliśmy również PUMPKIN DAY, czyli Dzień Dyni. Nasze przedszkolaki ubrane były w piękne barwy jesieni. Najstarsza grupa Biedronek przygotowała krótki występ i przedstawiła pozostałym grupom anglojęzyczną piosenkę "5 little pumpkins". Świętowaniu towarzyszyła wspaniała zabawa, tańce i dobry humor.
https://youtu.be/j7yRr-YUAGw

Galeria zdjęć
PODSUMOWANIE AKCJI "HERBATKA DLA SENIORA"
  "Herbatka dla Seniora" to akcja, którą zorganizowaliśmy z inicjatywy Przedszkolnego Wolontariatu z okazji obchodzonego 1 października Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Celem przedsięwzięcia była integracja środowiska senioralnego i przedszkolnego oraz umocnienie więzi międzypokoleniowych. Wszystkie grupy z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w zbiórce różnych herbat, aby symbolicznie przekazać wyrazy pamięci i swoją wdzięczność skierowaną do ludzi w podeszłym wieku. Podczas zbiórki gromadziliśmy 103 opakowania różnego rodzaju herbat, które przekazano Członkom Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów we Włodawie oraz Pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej "Senior" w Różance. Dziękujemy całej społeczności przedszkola za aktywny udział w akcji.
https://youtu.be/xcD3ADdzGgs

Galeria zdjęć
#sadziMY
  W październiku bieżącego roku nasze przedszkole po raz kolejny włączyło się w obchody ogólnopolskiej akcji ekologicznej #sadziMY. Dzięki uprzejmości naszego gościa- Komendanta Straży Leśnej z Nadleśnictwa Włodawa, przedszkolaki miały możliwość uczestniczenia w ciekawej lekcji ekologii. Jak zawsze, niesamowite opowieści Pana Włodzimierza Czeżyka, poszerzyły wiedzę ciekawskich przedszkolaków na temat sposobów przygotowywania się zwierząt do zimy. Uwieńczeniem spotkania z leśnikiem było wspólne posadzenie drzewa na placu przedszkolnym. Kolejna edycja wyjątkowej lekcji ekologii w naszym przedszkolu łącząc naukę i zabawę przyczyniła się do zapewnienia przedszkolakom bliskiego kontaktu z naturą oraz wzmocnienia postawy szacunku wobec przyrody i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Galeria zdjęć
MŁODZI PATRIOCI
  W ramach kształtowania wśród wychowanków postaw patriotyczno - obywatelskich 30 września delegacja dzieci i pracowników przedszkola uczestniczyła w uroczystości odsłonięcia ławeczki pomnikowej, upamiętniającej pobyt Krystyny Krahelskiej - warszawskiej "Syrenki" na Ziemi Włodawskiej w latach 1943-1944. Organizatorami wydarzenia "ZNAD WISŁY. NAD BUG" było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Włodawskiej wraz z Burmistrzem Włodawy Panem Wiesławem Muszyńskim. Po przemówieniach i wspomnieniach Gospodarzy oraz Gości z Warszawy uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów. Celem patriotycznych działań naszego przedszkola jest tworzenie sytuacji wyzwalających emocjonalny związek z naszym miastem i krajem, aby kształtować u dzieci szacunek do bohaterów narodowych i własnego państwa, a także rozwijać patriotyzm w najmłodszym pokoleniu Polaków.

Galeria zdjęć
DZIEŃ CHŁOPAKA
  Od początku uczymy nasze dzieci, aby pamiętały o ważnych rocznicach i uroczystościach zarówno w życiu rodzinnym jak i w życiu przedszkola. Bardzo ważny jest więc dla nas Dzień Chłopaka, który obchodzimy 30 września. W tym dniu we wszystkich grupach dziewczynki złożyły chłopcom życzenia: "wiele radości i szczęścia oraz humoru i aby codziennie spotykało ich coś magicznego". Wiele przyjemności sprawiły też chłopakom okolicznościowe medale i dyplomy, a także upominki, za które bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom, gdyż aktywnie włączyli się w przygotowanie tego radosnego święta. Nie zabrakło także wspólnego poczęstunku dla wszystkich dzieci. W każdej grupie był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. Jeszcze raz życzymy chłopcom spełnienia marzeń i zapraszamy do obejrzenia relacji.
https://youtu.be/t_AdKf0x_dU

Galeria zdjęć
VII MIĘDZYPRZEDSZKOLNA SPARTAKIADA
  W dniu 29 września nasze przedszkole było organizatorem VII Międzyprzedszkolnej Spartakiady o Puchar Przechodni Burmistrza Włodawy. Włodawskie dzieci mogły wziąć udział w zmaganiach sportowych. Celem Spartakiady było rozwijanie sprawności fizycznej przedszkolaków, wdrażanie ich do przestrzegania reguł oraz tworzenie atmosfery współdziałania w zespole. Mali sportowcy z dużym zaangażowaniem wzięli udział w 6 konkurencjach. W przerwie zawodów atrakcyjnym wydarzeniem był pokaz kickboxingu. Nasze przedszkole zajęło I miejsce, a więc puchar zostaje z nami na kolejny rok. Ponadto każdy uczestnik otrzymał medal, zaś wszystkie drużyny przyjęły dyplomy oraz upominki, które wręczał Burmistrz Włodawy Pan Wiesław Muszyński wraz z członkami jury - Radną Joanną Uryniuk, nauczycielką WF Barbarą Mierzwą oraz trenerem Sylwestrem Protasem.
https://youtu.be/cyaiFG-zRXI

Galeria zdjęć
EFEKTY GRZYBOBRANIA PRZEDSZKOLAKÓW
  Pobyt w lesie to wspaniała forma wypoczynku. Z opowiadań wychowanków wiemy, iż rodzinne grzybobranie jest jedną z form spędzania czasu wolnego. Mieszkamy przecież na pojezierzu bogatym nie tylko w jeziora, ale też w tereny zalesione. Utrwalając wiedzę przedszkolaków na temat grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących 28 września skorzystaliśmy z zaproszenia na "Wystawę grzybów" zorganizowaną przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną we Włodawie. Jej celem było poznanie rodzajów grzybów oraz wyznaczanie różnic na podstawie ich wyglądu. Podczas spotkania dzieci z zaciekawieniem oglądały żywe eksponaty grzybów, a także słuchały opowieści pracowników Nadleśnictwa Włodawa oraz Poleskiego Parku Narodowego na temat zachowania się w lesie oraz bezpiecznego grzybobrania. Była to ciekawa i poglądowa nauka o przyrodzie..
https://youtu.be/lUjZITyb5xw

Galeria zdjęć
PRZEDSZKOLAKI NA SPEKTAKLU TEATRALNYM "ACH, TA PIPPI!"
  27 września dzieci uczestniczyły w przedstawieniu pt. "Ach, ta Pippi!" w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Na deskach sceny WDK aktorzy przedstawili ciekawą historię o tolerancji i prawdziwej przyjaźni. Przykład Pippi uczył również, że odmienność nie powinna oznaczać wykluczenia oraz że każdy człowiek zasługuje na szacunek. Oprócz aktorów na scenie pojawiły się również lalki teatralne, co wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród naszych przedszkolaków. Barwna scenografia, wesołe piosenki, niesamowite efekty świetlne, jak również kolorowe projekcje multimedialne, dzięki którym dzieci mogły się znaleźć w wielu miejscach, a także interesująca fabuła - to wszystko sprawiło, że młodzi widzowie z zachwytem oglądali przedstawienie. Spektakl został nagrodzony gromkimi brawami i z pewnością pozostanie w pamięci dzieci na długo.

Galeria zdjęć
PRZEDSZKOLAKI NA FESTIWALU TRZECH KULTUR
  23 września nasze przedszkolaki uczestniczyły w niezwykłym festiwalu, który ma na celu upamiętnienie historii naszego miasta, a także przybliżenie problematyki wielokulturowości i wielowyznaniowości. Festiwal Trzech Kultur organizowany jest przez Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe Włodawy". Dzięki organizatorom dzieci wzięły udział w warsztatach tańca żydowskiego. Nasi wychowankowie byli najmłodszymi uczestnikami zajęć warsztatowych, ale wykazali się dużym zaangażowaniem i poczuciem rytmu podczas nauki układu do utworu "Zemer Atik". Podczas zwiedzania Jarmarku Festiwalowego dzieci oglądały wystawę plenerową "Moda w przedwojennej Włodawie", a spacerując deptakiem mogły poczuć klimat przedwojennej Włodawy.
https://youtu.be/xqfw9RhYnqo

Galeria zdjęć
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
  20 września - to ważny dzień dla przedszkolaków w całej Polsce. Na naszych wychowanków również czekało wiele niespodzianek i atrakcji, a to za sprawą gości - bohaterów znanej bajki "Psi Patrol". Skye i Marshall, bo o nich mowa, wprowadzili dzieci we wspaniały, radosny nastrój i zachęcali do wspólnego tańca i zabaw. Nie zabrakło też konkursów i quizów z nagrodami. Przedszkolaki bawiły się wyśmienicie przy ulubionych przebojach muzycznych, a bajkowi bohaterowie sprawili, że tego dnia na każdej buzi pojawił się uśmiech. Po wspólnej zabawie przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia oraz słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych wychowanków, a my raz jeszcze życzymy samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.
https://www.youtube.com/watch?v=ls5bEGCbNas

Galeria zdjęć
PATRIOTYCZNE PRZEDSZKOLAKI
  W ramach kształtowania wśród wychowanków postaw patriotyczno - obywatelskich 16 września delegacja dzieci i pracowników przedszkola uczestniczyła w obchodach 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Organizatorami było Starostwo Powiatowe we Włodawie, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Włodawa, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło we Włodawie oraz Urząd Miejski we Włodawie. Po przemówieniach i Apelu Poległych uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod krzyżem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej na Cmentarzu Wojennym. Celem patriotycznych działań naszego przedszkola jest rozwijanie poczucia tożsamości w najmłodszym pokoleniu Polaków, kultywowanie tradycji narodowych oraz kształtowanie u dzieci szacunku do własnego państwa i bohaterów narodowych, a także więzi z krajem ojczystym.

Galeria zdjęć
DZIEŃ KROPKI
  15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego dnia jest wzbudzenie u dzieci kreatywności i pomysłowości oraz zachęcenie ich do tworzenia i działania. Podczas tego nietypowego święta nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami i kółkami. Podczas spotkania poznaliśmy genezę święta. Przedszkolaki uważnie obejrzały film, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki. Historia ta uświadomiła naszym wychowankom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności i talenty. Dzieci szukały kropek tam, gdzie wcześniej nikt nie zwracał na nie uwagi. Okazało się, że kropki często towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Przedszkolaki w swoich grupach tworzyły obrazy z kółek, malowały paluszkami kropkowe obrazki, a także za pomocą monitora interaktywnego rozwiązywały zagadki. Wspólnie też bawiliśmy się przy muzyce. Było kropkowo i kolorowo.

Galeria zdjęć
Przedszkole Miejskie nr 2 we Włodawie
ul. Sierpińskiego 4, 22-200 Włodawa
tel. +48 515 286 538, E-mail:pm2wlodawa@gmail.com