AKTUALNIE STRONA INTERNETOWA PRZEDSZKOLA JEST W PRZEBUDOWIE.

NOWA ODSŁONA WITRYNY ZOSTANIE URUCHOMIONA WKRÓTCE.

 
 
WAKACYJNA SENSOPLASTYKA Z JADALNYMI FARBAMI
  W ostatnim tygodniu przed wakacjami w naszym ogrodzie przedszkolnym odbyła się wakacyjna Sensoplastyka. Dzieci miały do dyspozycji jogurt naturalny zabarwiony spożywczymi barwnikami, kartki papieru oraz swoje dłonie i inne części ciała, którymi chciały namalować rysunek. Każdy z naszych wychowanków mógł puścić wodze fantazji i użyć własnej kreatywności do stworzenia wspaniałego dzieła. Zajęcia przyniosły wszystkim uczestnikom wiele radości i wywołały duży uśmiech na twarzach dzieci. Nie dość, że można było pobrudzić się, to jeszcze nikt nie zabraniał spróbować, jak smakują farby. Najważniejsze, że wszystkie przedszkolaki bawiły się znakomicie!
https://youtu.be/YplyGO906rU

Galeria zdjęć
BEZPIECZNE WAKACJE
  Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny, bo właśnie w lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop i dzięki temu dzieci mogą spędzić wakacje nad wodą, w górach lub innych pięknych miejscach. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Właśnie o bezpieczeństwie podczas wakacji opowiadał dzieciom mł. asp. Marcin Nowicki z Komendy Powiatowej Policji we Włodawie. Nasz prelegent przedstawił wychowankom film edukacyjny o zasadach bezpieczeństwa, przypomniał o bezpiecznej podróży i bezpiecznych zabawach nad wodą. Zaprezentował także podstawowe wyposażenie policjanta. Potem wszystkie dzieci otrzymały "policyjne" kolorowanki oraz ulotki informacyjne dla swoich dziadków "Seniorze - nie daj się oszukać". Bardzo ważne było również utrwalenie numeru alarmowego. Na koniec spotkania wszystkie dzieci obejrzały policyjny radiowóz.
https://youtu.be/cOHAwdnA75o

Galeria zdjęć
DZIEŃ BEZ ZABAWEK
  Realizacja "Dnia bez zabawek" to nasz pomysł na rozwijanie wyobraźni i kreatywności dziecięcej. Dzieci przekonały się, że samo tworzenie jest świetną zabawą. W tym dniu przedszkolne zabawki zostały schowane, a ich brak sprowokował naszych wychowanków do innego zorganizowania sobie wolnego czasu pod okiem swoich nauczycielek. Dzieci zainspirowane kartonowymi modelami m.in. teatru, sklepu, rakiety, samochodów, zabawek czy instrumentów zostały zachęcone do zabaw z wykorzystaniem papieru, pudełek, tkanin, folii i innych materiałów. Było też samodzielne tworzenie i zabawy z piankoliną, masą solną oraz cieczą newtonowską, która pod wpływem nacisku zamienia się w ciało stałe. Dzięki takim zajęciom dzieci odkrywają swoje twórcze możliwości, rozwijają wyobraźnię przestrzenną, zdobywają sprawność manualną, uczą się samodzielności i współdziałania w grupie. To był nasz debiut, ale z pewnością podejmiemy jeszcze takie działania.
https://youtu.be/HcpwMXxfTMM

Galeria zdjęć
X MIĘDZYPRZEDSZKOLNE PREZENTACJE RECYTATORSKIE
  Celem X Międzyprzedszkolnych Prezentacji Recytatorskich "Dzieciaki kochają zwierzaki" było rozwijanie zdolności recytatorskich, popularyzacja poezji dziecięcej oraz promowanie nawyku codziennego czytania dzieciom. Na konkurs wpłynęło 18 zgłoszeń. Jury w składzie: Maria Pawłowicz - Wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie, Agata Zakrzewska - Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego we Włodawie oraz Dorota Redde-Sawczuk - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie - dokonało oceny prezentacji przedszkolaków, doceniając ich umiejętności recytatorskie. Wszystkim laureatom wręczono pamiątkowe dyplomy i przyznano nagrody ufundowane przez Dyrektora Delegatury w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie Pana Arkadiusza Kwiecińskiego, Burmistrza Włodawy Pana Wiesława Muszyńskiego oraz książki od organizatora zakupione w ramach Rządowego programu "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" - Priorytet 3.
https://youtu.be/MCTbvHIXu68

Galeria zdjęć
PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ U POLICJANTÓW
  W ramach realizacji planu preorientacji zawodowej wybraliśmy się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Policji we Włodawie. Dzieci zwiedziły budynek komendy, w tym areszt oraz pokoje, w których pracują policjanci. W trakcie zwiedzania funkcjonariusze opowiadali czym zajmują się na co dzień i jak wygląda ich codzienna służba. Przedszkolaki dowiedziały się też kto to jest policjant dyżurny i czym się zajmuje. Miały również możliwość wczuć się w rolę policjanta i zasiąść za kierownicą policyjnego radiowozu oraz usłyszeć sygnały dźwiękowe, co zawsze wzbudza najwięcej emocji. Podczas naszej wizyty mł. asp. Marcin Nowicki przypomniał małym gościom podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz sposoby unikania różnych zagrożeń, a zapytane dzieci wykazały się znajomością numerów alarmowych. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał lizaka i kolorowankę. Dziękujemy KPP we Włodawie za zapoznanie dzieci z zawodem policjanta.
https://www.youtube.com/watch?v=9zPKRWBEFXA

Galeria zdjęć
PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ W URZĘDZIE
  Nasze przedszkolaki swoją wycieczkę do Urzędu Miejskiego we Włodawie rozpoczęły od wizyty w sali konferencyjnej, gdzie przywitał ich Burmistrz Włodawy Pan Wiesław Muszyński. Mali interesanci mieli okazję zająć wygodne miejsca przy stole obrad, podobnie jak radni Rady Miejskiej we Włodawie. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji o pracy urzędu i urzędników. Przedszkolaki były ciekawe na czym polega praca burmistrza. Dzieci zadawały pytania, na które uzyskiwały wyczerpujące odpowiedzi. Miały również możliwość zrobienia sobie zdjęcia w fotelu Burmistrza Włodawy. Następnie przedszkolaki przeszły do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie dowiedziały się, w jaki sposób przebiega ceremonia ślubu cywilnego. Punktem kulminacyjnym wycieczki do urzędu, który sprawił duże wrażenie na przedszkolakach, było oglądanie panoramy Włodawy z wieży ratusza. Podczas wizyty w urzędzie nie zabrakło słodkości i drobnych pamiątek, które przekazano dzieciom. Przedszkolaki również podziękowały za tak miłe przyjęcie.
https://www.youtube.com/watch?v=dzYybZiEDnY

Galeria zdjęć
DZIEŃ MAMY I DZIEŃ TATY
  W tym roku, po dwóch latach przerwy, wszystkie nasze przedszkolaki bezpośrednio słowem, piosenką i tańcem wyraziły wdzięczność i miłość za dobroć, cierpliwość i serce Mamy oraz za mądrość, wyrozumiałość i autorytet Taty. Każda z grup prezentowała się oddzielnie. Na zakończenie części artystycznej wszystkie dzieci wręczyły swoim rodzicom wykonane własnoręcznie piękne upominki. Zarówno dla rodziców jak i dla dzieci występy na żywo były bardzo emocjonującym przeżyciem. Nasi wychowankowie pod okiem wychowawczyń z zapałem i wielkim zaangażowaniem uczyły się tekstów, piosenek i tańców, by móc pięknie zaprezentować się przed tak ważną publicznością. Bardzo cieszymy się, że nasza społeczność przedszkolna mogła wrócić do takich spotkań. Rodzicom życzymy wytrwałości i cierpliwości w trudach wychowania oraz by nawet najmniejszy sukces dziecka był powodem do dumy. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Galeria zdjęć
DZIEŃ DZIECKA
  Święto rozpoczęliśmy pokazem ledowym "LedShow" w wykonaniu Agencji Artystycznej Kilm Events. Kolejnym wydarzeniem były warsztaty instrumentalne z użyciem gongu, mis, kija deszczowego i innych nietypowych instrumentów. Była to niezwykła podróż do krainy dźwięków sponsorowana przez Radę Rodziców. Potem odbył się piknik i wesołe zabawy na świeżym powietrzu, w tym sadzawki, tory przeszkód, kamienie sensoryczne, rower gimnastyczny, pojazdy zabawkowe, malowanie farbą na folii, rysowanie kredą, trampolina. Smaczną niespodzianką od Rady Rodziców były lody. Punktem kulminacyjnym drugiego dnia była "świetlna dyskoteka" tj. wspólne zabawy przy tanecznej muzyce z dyskotekowymi światłami. Trzeci dzień obchodów święta dzieci to kolejna niespodzianka Rady Rodziców, czyli całodniowe szaleństwo na dmuchawcu. Dziękujemy!
https://youtu.be/KrqvLOdiB1w

Galeria zdjęć
AKCJA "SLEEVEFACE - UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ"
  Nasze przedszkole było organizatorem akcji "SLEEVEFACE - UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ". Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, rozbudzanie zainteresowań fotografią oraz rozwijanie kreatywności i wyobraźni dzieci we współpracy z ich rodzicami. Akcja skierowana była do wychowanków przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z Włodawy. Polegała na zrobieniu zdjęcia, którego elementem jest okładka książki wmontowana w ten sposób, że widoczna jest ona jako część twarzy, część ciała bądź całej sylwetki, stanowiąca z nią spójną całość. Przedmiotem akcji było wykonanie i przesłanie zdjęcia z udziałem dziecka i okładki książki metodą sleevface. Udział w akcji wzięło 29 osób. Na podsumowanie działania zaplanowane są wystawy zdjęć w Urzędzie Miejskim oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie. Pamiątkowe upominki oraz nagrody przekażemy bezpośrednio do placówek. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom.
https://youtu.be/OS12bHXXjeI

Galeria zdjęć
WIZYTA KATE MELCHER "CHWYTY DOZWOLONE"
  Nasze przedszkole odwiedziła Kate Melcher, która prowadzi popularny kanał na YouTube "Chwyty Dozwolone". Kate pochodzi z Włodawy, ale obecnie mieszka w Kornwalii w południowo-zachodniej Anglii. Kate podczas swojej wizyty przedstawiła nam prezentację multimedialną o tej części Wielkiej Brytanii, przedstawiającą zdjęcia, ciekawe fakty historyczne i kulturalne. Nie obyło się też bez przygody muzycznej - Kate wspaniale gra na gitarze, więc zabrała nasze przedszkolaki w muzyczną, piracką podróż. Nasi wychowankowie świetnie bawili się śpiewając i tańcząc przy rytmach angielskich szantów, przy okazji poznając nowe angielskie słówka związane z piratami. Na koniec naszego spotkania przedszkolaki z grupy Biedronek przeprowadziły z Kate wywiad, zadając jej pytania w języku polskim i angielskim. Biedroneczki świetnie odnalazły się w roli młodych reporterów.
https://youtu.be/_NXGBRFpz8M

Galeria zdjęć
Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE
  W ramach poznania zawodu bibliotekarza oraz promocji czytelnictwa nasze przedszkolaki odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną we Włodawie. Dzieci z zaciekawieniem słuchały informacji o pracy w bibliotece. Następnie czytana była bajka Thomasa Docherty "Rycerz, który nie chciał walczyć". Przygody i pasja czytelnicza rycerza, który zamiast walczyć z potworami wolał czytać książki, zainspirowała dzieci do przeglądu nowości wydawniczych zaprezentowanych przez panią bibliotekarkę. Potem zwiedziliśmy "Galerię na Piętrze", aby zobaczyć wystawę pokonkursowych prac XXII Powiatowego Festiwalu Twórczości Dziecięcej " A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie!" - w 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej. Dzieci obejrzały także wystawę zakładek do książek z prywatnej kolekcji pani Marty Gruszczyńskiej. Spotkanie zakończyliśmy wizytą w ogródku bibliotecznym, gdzie znajduje się Hotel dla owadów. Dziękujemy za piękną lekcję biblioteczną.
https://www.youtube.com/watch?v=qiHB0AUf4yc

Galeria zdjęć
INTEGRACJA SENSORYCZNA PRZEDSZKOLAKÓW
  Integracja sensoryczna ma postać tzw. naukowej zabawy, nie uczy dziecka nowych umiejętności, lecz dostarcza mu wielomodalnych doświadczeń zmysłowych, bo opiera się na pracy nad zmysłami: dotykiem, równowagą, wzrokiem, węchem, smakiem. Uporządkowanie bodźców oraz przygotowanie odpowiedniej reakcji na doznania zmysłowe odgrywa bardzo ważne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu. Dziecko uczestniczące w zajęciach terapii sensorycznej lepiej rozwija się pod względem psychoruchowym, lepiej radzi sobie też z integracją i porządkowaniem bodźców płynących ze świata zewnętrznego. Zanikają agresywne reakcje u dzieci mających trudności z przystosowaniem się do nowej sytuacji, zmniejsza się nadpobudliwość ruchowa, dziecko zaczyna lepiej komunikować swoje potrzeby i nawiązuje interakcje z otoczeniem, poprawia się koordynacja ruchowa i zmysł równowagi oraz zdolność koncentracji u dziecka. Zapraszamy do fotorelacji.

Galeria zdjęć
PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW
  Nasi wychowankowie zwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie. Wyjście przedszkolaków zorganizowane zostało w ramach wczesnej preorientacji zawodowej. Strażacy zaprezentowali dzieciom sprzęt używany w swojej pracy oraz pokazali jak wygląda praca dyżurnego. Podczas wizyty dzieci dowiedziały się też w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną i utrwaliły sobie numer alarmowy. Przez chwilę mogły poczuć się jak prawdziwi strażacy, przymierzając hełm strażacki czy elementy umundurowania. Niezapomnianą atrakcją było lanie wody z armatki wodnej. Serdecznie dziękujemy KP PSP we Włodawie za miłe przyjęcie. Życzymy bezpiecznych powrotów z akcji, a przede wszystkim wytrwałości i satysfakcji z pełnienia strażackiej służby.
https://www.youtube.com/watch?v=54YOPn3dBZ8

Galeria zdjęć
DZIECI DZIECIOM - SPEKTAKL "BAJKOWY KŁOPOT"
  W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym obejrzeliśmy spektakl pt. "Bajkowy kłopot", przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Starym Brusie pod kierunkiem pani Ewy Kłokosińskiej. Po raz pierwszy, po tak długiej przerwie, młodzi aktorzy zagrali bezpośrednio przed publicznością. Przedszkolaki z ogromną ciekawością obejrzały zaprezentowane przedstawienie teatralne. W trakcie widowiska aktorzy nawiązywali kontakt z publicznością, co niewątpliwie wpłynęło na jakość występów, zaś na koniec przedstawienia zaśpiewali piosenkę w języku ukraińskim, co z kolei bardzo spodobało się naszym nowym przedszkolakom z Ukrainy. Nagrodą dla wspaniałych aktorów były gromkie brawa oraz szeroki uśmiech na twarzy wszystkich widzów, a także słodki poczęstunek. Młodym aktorom jesteśmy wdzięczni za poświęcony czas, a Pani Ewie dziękujemy za wysiłek włożony w przygotowanie świetnego i pełnego radości przedstawienia.

Galeria zdjęć
ZABAWY NA MATACH EDUKACYJNYCH
  Dzieci w wieku przedszkolnym mają naturalną chęć do poznawania świata i dzięki temu z łatwością zdobywają nowe umiejętności, a najchętniej uczą się przez zabawę. Ponadto wiadomym jest, że wszystko, co kolorowe przyciąga ich uwagę i bardziej zachęca do aktywności. Pamiętając o tym chcemy dać dzieciom możliwość jeszcze lepszego rozwoju i wykształcenia nowych umiejętności, ważnych podczas dalszej nauki. W związku z tym, z zebranych podczas kiermaszu wielkanocnego funduszy, postanowiliśmy zakupić dzieciom duże maty edukacyjne, które dostarczą im bodźców ruchowych i wizualnych, pomogą lepiej zobrazować zasady gier, ćwiczeń i ruchów, pozytywnie wpłyną na orientację przestrzenną i znajomość kierunków, pomogą ćwiczyć koncentrację i umiejętność skupienia uwagi oraz cierpliwość podczas czekania na swoją kolej. W pracy z małymi dziećmi ważne jest prowadzenie różnych ćwiczeń w przejrzysty sposób, a nowe pomoce doskonale nadają się do tego.

Galeria zdjęć
UDZIAŁ W VIII MIĘDZYPRZEDSZKOLNYM KONKURSIE TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO
  Nasi wychowankowie wzięli udział w VIII Międzyprzedszkolnym Konkursie Tańca Współczesnego pt. "Wiosna w rytmie rock and rolla" organizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 1 we Włodawie. Dzieci z grupy Biedronek, Smerfów oraz Żabek pod czujnym okiem swoich wychowawczyń pilnie uczyły się choreografii, aby jak najlepiej zaprezentować swoje taneczne umiejętności podczas konkursu. W kategorii 3-4-latków grupa Żabki swoim tańcem do melodii "Let's Twist Again" zajęła II miejsce, a grupa Smerfy w tej samej kategorii otrzymała III miejsce, prezentując "Taniec kapeluszy". Najstarsze dzieci z grupy Biedronki pięknie zaprezentowały taniec do melodii z filmu pt." Grease" i zdobyły zaszczytne I miejsce w kategorii 5-6-latków. Bardzo dziękujemy organizatorom oraz Jury - pani Agacie Zakrzewskiej, pani Annie Mróz oraz pani Aldonie Wojciechowskiej - za docenienie naszych małych tancerzy, którzy z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do występu.
https://youtu.be/ud9d-EaXST4

Galeria zdjęć
EGZOTYCZNA PODRÓŻ PRZEDSZKOLAKÓW
  Nasze przedszkole wyruszyło w egzotyczną podróż po dalekich zakątkach świata zorganizowaną przez firmę FunLife. Zajęcia rozpoczęły się prezentacją multimedialną, podczas której dzieci mogły przenieść się na różne kontynenty, aby poznać świat zwierząt. W dalszej kolejności to niecodzienne spotkanie było prowadzone metodą warsztatową. Warsztaty opierały się na obserwacji zwierząt, w trakcie której ich opiekun przekazywał dzieciom informacje na temat danego gatunku. Dzieci miały możliwość dotknięcia i pogłaskania wybranego zwierzaka. Wśród nich były węże, krocionóg, gekon, agama brodata oraz gigantyczny ślimak afrykański. Oprócz walorów poznawczych warsztaty miały na celu stworzenie pozytywnej relacji pomiędzy uczestnikami a zwierzętami oraz zwalczanie lęku przed nimi. Przedszkolaki z zachwytem wyruszały na kolejny kontynent, aby dowiedzieć się wielu ciekawostek o zwierzakach, a w szczególności zobaczyć je i dotknąć. Była to niesamowita przygoda.
https://youtu.be/vN0oZvZ9hNU

Galeria zdjęć
RODZINNY KONKURS RECYTATORSKI "PRZEDSZKOLNE LOGOFIGLE"
  18 maja 2022r. w naszym przedszkolu odbyło się podsumowanie 3 edycji rodzinnego konkursu recytatorskiego "Przedszkolne logofigle" promującego dbałość o piękno ojczystego języka. Celem konkursu było kształtowanie umiejętności poprawnej i wyrazistej artykulacji oraz rozwijanie zdolności recytatorskich dzieci we współpracy z ich rodzinami. Ze względu na sytuację epidemiczną, panującą podczas ogłaszania konkursu, recytacje zostały nagrane, a dzięki uprzejmości rodziców krasomówcze popisy naszych przedszkolaków wraz z członkami ich rodzin mogliśmy obejrzeć na przesłanych nagraniach. Podczas gali rozdania nagród laureaci konkursu "Przedszkolne logofigle" zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz dyplomami i nagrodami książkowymi zakupionymi w ramach realizacji Priorytetu 3 "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025". Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu recytatorskiego oraz dziękujemy za wspólną zabawę.
https://www.youtube.com/watch?v=U5JAsmioIps

Galeria zdjęć
OBCHODY NARODOWEGO DNIA ZWYCIĘSTWA
  Upamiętnienie ofiar II wojny światowej poprzez zapalanie zniczy na Cmentarzu Wojennym we Włodawie odbyło się w naszym przedszkolu okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, który jest świętem państwowym obchodzonym w Polsce 8 maja. Było to podsumowanie patriotycznych uroczystości majowych. Głównym celem wyjścia było oddanie hołdu żołnierzom, którzy zginęli w walce o naszą Ojczyznę oraz zapalenie zniczy na ich grobach. Działania takie rozwijają poczucie tożsamości narodowej wśród najmłodszych Polaków oraz kształtują u dzieci szacunek do bohaterów narodowych. Pogoda była słoneczna, co sprzyjało zadumie. Odczytywaliśmy wspólnie z dziećmi tablice nagrobkowe na mogiłach żołnierzy. W czasie pobytu na cmentarzu dzieci zrozumiały jak należy zachowywać się, gdyż nekropolia jest szczególnym miejscem. Była to bardzo ważna lekcja wychowania obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.

Galeria zdjęć
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA
  Międzynarodowy Dzień Tańca na całym świecie obchodzony jest 29 kwietnia. W związku z tym świętem, postanowiliśmy dużą część dnia poświęcić na taniec, który bardzo często towarzyszy nam w przedszkolu w różnych formach. Ruch w takt muzyki to dla dzieci super zabawa. Nic więc dziwnego, że przedszkolaki lubią zajęcia taneczne i chętnie w nich uczestniczą. Główne obchody Międzynarodowego Dnia Tańca zorganizowaliśmy we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury we Włodawie. Na scenie MDK zaprezentowali się: Zespół Tańca Ludowego "Włodawiacy", solistki zespołu wokalnego "Melodia" oraz Dziecięcy Teatr "Music Hall" z Kijowa. Były to piękne występy starszych koleżanek i kolegów, które dzieci obejrzały z przyjemnością. Dziękujemy MDK we Włodawie za wspólną inicjatywę, a wszystkim młodym tancerzom życzymy dalszych sukcesów.
https://youtu.be/jyJIaRzoeG0

Galeria zdjęć
POŻEGNANIE ŻOŁNIERZY ESTOŃSKICH
  W środę 27 kwietnia trzy najstarsze grupy naszych przedszkolaków miały okazję uczestniczyć w uroczystości pożegnania żołnierzy estońskiej Grupy Zadaniowej Task Force Wisent, którzy przez 5 miesięcy wspierali polskie służby mundurowe w ochronie wschodniej granicy Polski. Mimo wielu obowiązków podejmowali w naszym mieście również wiele własnych inicjatyw m.in. renowację Miasteczka Komunikacyjnego obok naszego przedszkola. Na uroczystość pożegnania estońskich żołnierzy przybył Dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński. Nie zabrakło również delegacji samorządowców z Burmistrzem Włodawy Wiesławem Muszyńskim na czele. Po głównych uroczystościach dzieci uczestniczyły w pokazie statycznym sprzętu wojskowego oraz wyposażenia. Z bliska oglądały pojazdy wojskowe, broń oraz umundurowanie żołnierzy estońskich. Była to ciekawa lekcja dla młodych patriotów.

Galeria zdjęć
CZWORONOŻNI RATOWNICY
  Z okazji Międzynarodowego Dnia Psa Ratowniczego nasze przedszkole odwiedzili przedstawiciele Stowarzyszenia Poleskie Psy Ratownicze wraz z psem ratowniczym - owczarkiem niemieckim Melą oraz małym czworonogiem - pekińczykiem Nelą. Grupa Poleskie Psy Ratownicze swoimi działaniami wspiera policję w prowadzeniu poszukiwań osób zaginionych w terenie otwartym. Zespół posiada uprawnienia do udziału w akcjach poszukiwawczo - ratowniczych i jako jedyny z tego typu uprawnieniami działa na terenie wschodniej Polski. Podczas spotkania dzieci miały okazję zapoznać się ze specyfiką pracy psa ratowniczego oraz mogły obejrzeć nagrania z akcji psów ratowniczych. Wysłuchały o tresurze psów oraz ich potrzebach pielęgnacyjnych i żywieniowych. Dzieci dowiedziały się, że udział psów w takich akcjach jest ich pracą. Na zakończenie spotkania każdy przedszkolak mógł pogłaskać czworonożnego ratownika. Dziękujemy pani Ewie Jabłońskiej za ciekawe spotkanie.

Galeria zdjęć
PATRIOTYCZNE ŚWIĘTA MAJOWE
  Miesiąc maj obfituje w święta patriotyczne, których obchody w naszym przedszkolu rozpoczął "Poranek Patriotyczny". Celem spotkania było kształtowanie wśród przedszkolaków poczucia tożsamości narodowej oraz postawy szacunku do swojej Ojczyzny. Podczas wspólnego spotkania dzieci utrwalały symbole narodowe oraz odśpiewały hymn państwowy "Mazurek Dąbrowskiego". Wspólnie obejrzały też film edukacyjny pt. ,,Święta Majowe". Następnie wszystkie grupy wykonywały tematyczne prace plastyczne, zaprezentowane później w galerii. Pamiętaliśmy również o uczczeniu Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ubrani w białe i czerwone koszulki utworzyliśmy "żywą flagę". Na zakończenie wybraliśmy się na spacer ulicami miasta dumnie niosąc flagę Polski. Podsumowaniem tych świąt był udział naszej delegacji w miejskich obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja, gdzie wychowankowie wraz z nauczycielkami złożyli kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Galeria zdjęć
DĘBY KATYŃSKIE - ŁAŃCUCH PAMIĘCI KOLEJNYCH POKOLEŃ
  W ramach kształtowania postaw patriotyczno - obywatelskich wśród naszych wychowanków uczestniczyliśmy w obchodach 82. rocznicy zbrodni katyńskiej zorganizowanych przez Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Włodawa, Starostę Włodawskiego oraz Burmistrza Włodawy, które zakończyły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przez Pomnikiem Katyńskim. W ramach wyjaśniania dzieciom trudnej historii Polski nasze przedszkole w dniu 13 kwietnia zorganizowało też Apel Pamięci poświęcony temu wydarzeniu oraz wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Włodawa zasadziliśmy Dąb Pamięci poświęcony Śp. asp. Piotrowi Dudzikowi. W ten sposób przyłączyliśmy się do akcji DĘBY KATYŃSKIE - ŁAŃCUCH PAMIĘCI KOLEJNYCH POKOLEŃ. Staliśmy się tym samym kolejnym ogniwem w łańcuchu pamięci przekazywanej z pokolenia na pokolenie, a nasze przedszkole znalazło się na wirtualnej mapie woj. lubelskiego stworzonej przez Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Galeria zdjęć
SPEKTAKL TEATRALNY "KAROLCIA"
  Nasi wychowankowie obejrzeli spektakl pt. "Karolcia", w wykonaniu Teatru Profilaktycznego ALERT z Wrocławia, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Marii Krüger. Dzieci poznały niezwykłą historię dziewczynki, która weszła w posiadanie zaczarowanego koralika spełniającego życzenia. Spektakl uczył, że warto pomagać, bo najszczęśliwsi jesteśmy wtedy, gdy przyczyniamy się do szczęścia innych. Było to widowisko pełne wesołych akcji i wspaniałej gry aktorskiej, a niesamowita historia Karolci i jej magicznego niebieskiego koralika mocno przejęła naszych wychowanków. Uwagę przedszkolaków przyciągnęła piękna, kolorowa scenografia ze wspaniałą muzyką i fantastycznymi efektami świetlnymi. Do przedszkola wróciliśmy podekscytowani, ze wspaniałymi wrażeniami. Popołudnie spędziliśmy na rozmowach oraz wypowiedziach związanych z przemyśleniami i przesłaniem spektaklu.

Galeria zdjęć
DZIEŃ ZIEMI
  Światowy Dzień Ziemi to święto ekologiczne. Jego celem jest promowanie proekologicznych postaw oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Z tej okazji przedszkolaki uczyły się w jaki sposób sadzić i przesadzać rośliny i własnoręcznie upiększały przedszkolny ogródek sadzonkami kwiatów. Wzięły też udział w spotkaniu z przedstawicielkami Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie, które opowiedziały, w jaki sposób segregować śmieci i jak dbać o środowisko oraz otaczającą nas przyrodę. Dzieci w praktyczny sposób mogły wykorzystać swoją wiedzę nt. segregacji śmieci, wrzucając odpady do odpowiednich pojemników, obejrzały filmik edukacyjny oraz bawiły się w różne zabawy i gry dydaktyczne związane z segregacją odpadów. Dzień Ziemi był kolejną okazją do poszerzenia wiedzy dzieci z zakresu przyrody.
https://youtu.be/JxPO72L0600

Galeria zdjęć
WIELKANOCNA INSCENIZACJA BIEDRONEK
  Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami i już niedługo nastanie czas radosnego, rodzinnego świętowania. A u nas zwieńczeniem przygotowań wielkanocnych był występ artystyczny w wykonaniu grupy Biedronki z przedstawieniem pt.: "Bajka o kurze, wiośnie i pisankach". Jest to humorystyczna inscenizacja, która wprowadziła wszystkich w radosny nastrój. Po występie młodzi artyści otrzymali zasłużone brawa. Było to przedstawienie, w którym dzieci po bardzo długim okresie występowały bezpośrednio przed publicznością. Na zakończenie spotkania Biedroneczki życzyły wszystkim "Wesołego Alleluja", wręczając świąteczne upominki. Było to piękne podsumowanie wielkanocnych wydarzeń. Dziękujemy!
https://youtu.be/BfAxtlFYLTo?list=LL

Galeria zdjęć
EASTER EGG HUNT - WIELKANOCNE GRY I ZABAWY
  Jedną z popularniejszych zabaw w czasie przedświątecznym było szukanie kolorowych jajeczek ukrytych przez wielkanocnego zajączka. W ramach zajęć z j. angielskiego zorganizowaliśmy więc naszym wychowankom "Easter Egg Hunt", czyli wielkanocne gry i zabawy językowe przygotowane w ogrodzie przedszkolnym. Wszystkie dzieci z naszego przedszkola, jak nakazuje świąteczna tradycja, zamieniły się w poszukiwaczy jajeczek. Ich zadaniem było odnalezienie jak największej ilości czekoladowych jajek ukrytych w ogrodzie. Nasze przedszkolaki poradziły sobie z tym zadaniem doskonale. Była to dla nich niesamowita frajda i wielka radość. Po odnalezieniu wszystkich jajeczek na dzieci czekały konkurencje sportowe przygotowane przez wielkanocnego zająca. Na zakończenie każde dziecko otrzymało jajo z niespodzianką ufundowane przez Radę Rodziców.

Galeria zdjęć
CHARYTATYWNY KIERMASZ OZDÓB WIELKANOCNYCH
  Przygotowania do świąt rozpoczęły u nas przygotowania do charytatywnego kiermaszu ozdób wielkanocnych, w który zaangażowały się dzieci, pracownicy przedszkola, a nawet rodziny naszych wychowanków. W tym roku dzieci pod kierunkiem nauczycielek robiły palmy i koszyczki, wyklejały włóczką wielkanocne zajączki, kolorowały pisanki. Siały także owies, aby później obserwować jego wzrost i rozwój. Następnie każda grupa ozdabiała swoje doniczki ze zbożem, by pięknie prezentowały się podczas kiermaszu. Mieliśmy także kartki świąteczne, które przygotowali pracownicy przedszkola oraz babcia Roberta z grupy Biedronki jako piękne rękodzieło. Rodzice przedszkolaków podziwiali różnorodność ozdób i chętnie wsparli zbiórkę. Bardzo dziękujemy!
https://youtu.be/14O3mImRYZQ?list=LL

Galeria zdjęć
DZIEŃ KRAJÓW ANGLOJĘZYCZNYCH
  Głównymi bohaterami tego dnia były takie kraje jak: Wielka Brytania (Biedronki), Kanada (Smerfy), Irlandia (Misie) i Stany Zjednoczone (Żabki). Przedszkolaki rozpoznawały flagi swoich państw oraz ich najważniejsze symbole. Po prezentacji multimedialnej dzieci przeszły do gier i zabaw charakterystycznych dla tych krajów. Każde "państwo" miało swoje zadanie do wykonania. I tak: Wielka Brytania musiała pokonać slalomem tor i dostarczyć swojej królowej poczęstunek, Kanada grała w hokeja, a zadaniem dzieci było strzelenie bobrowi broniącemu bramki hokejowego gola, Irlandia musiała odtańczyć taniec irlandzki z koniczynkami na głowach, Stany Zjednoczone tańczyły taniec country z szeryfem. Po zabawie wszystkie grupy przedszkolne udały się na pyszny poczęstunek, którym były smakołyki z poszczególnych krajów. Na zakończenie dnia dzieci wykonywały tematyczne prace plastyczne.
https://www.youtube.com/watch?v=5JnC3vq3flw

Galeria zdjęć
METODA RUCHU ROZWIJAJĄCEGO W. SHERBORNE - CYKL ZAJĘĆ
  Wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w cyklu zajęć prowadzonych Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Metoda ta ze względu na swoją naturalność, prostotę i efektywność jest propagowana jako jeden z ważnych czynników rozwoju psychicznego małych dzieci. Celem zajęć było rozwijanie świadomości własnego ciała, usprawnianie ruchowe, nawiązanie z rówieśnikami kontaktu społecznego i emocjonalnego z wykorzystaniem ruchu oraz dotyku. Na zajęciach wykorzystane były takie formy ruchu jak: turlanie, pełzanie, kołysanie, przepychanie, przeciąganie i inne. Nie było łatwo, ale każdej aktywności towarzyszyła radość i swoboda oraz brak rywalizacji. Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie można zobaczyć jak doskonale bawiły się dzieci.

Galeria zdjęć
GALA ROZDANIA NAGRÓD
  Z radością informujemy, że nasze przedszkole rozstrzygnęło II powiatowy konkurs językowo - plastyczny "SENSORY FLAGS", którego celem było m.in. rozwijanie zdolności manualnych i kreatywności dzieci oraz motywowanie ich do nauki języka angielskiego poprzez zabawę i działalność plastyczną. Podczas gali wręczania nagród swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Janina Klimczuk, dyrektor London Centre of English Rob Lewis oraz Pani Kamila Teodorowicz. Dzięki naszym licznym sponsorom, przekazaliśmy łącznie laureatom 30 nagród i wyróżnień. Pozostali uczestnicy otrzymali upominki i dyplomy za udział, które ze względu na bezpieczeństwo sanitarne dostarczyliśmy do placówek. Jeszcze raz gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.
https://youtu.be/zuJwhXMd9FA

Galeria zdjęć
DZIEŃ WODY
  Nasze przedszkole bierze udział w programie edukacyjnym "Mamo, tato, wolę wodę!". W ramach zajęć przedszkolaki poznawały zasady zdrowego odżywiania oraz właściwości wody i jej zastosowanie. Ponadto 22 marca świętowaliśmy Dzień Wody. Podczas zajęć edukacyjnych dzieci poznały znaczenie wody w funkcjonowaniu istot żywych w środowisku. W myśl zasady "nauka poprzez zabawę" przedszkolaki miały możliwość samodzielnego eksperymentowania z wodą, co okazało się świetną zabawą i pożyteczną lekcją. Dzieci badały i poznawały różne właściwości wody: smak, zapach oraz kolor. Najmłodsze przedszkolaki wykonały również ciekawą pracę związaną z wodą. Dzięki realizacji ogólnopolskiego programu wszystkie dzieci zyskały świadomość dotyczącą korzystnego wpływu wody na zdrowie człowieka oraz nabyły nawyk picia wody.

Galeria zdjęć
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
  Pierwszego dnia wiosny nasi wychowankowie wzięli udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie pt. "Zimo płyń do morza!". Był to tradycyjny obrzęd "topienia Marzanny". Uroczystość rozpoczęła się przejściem w barwnym korowodzie z kukłą - Marzanną ulicami naszego miasta nad rzekę Włodawkę, gdzie wszyscy z ogromną radością pożegnali ZIMĘ i powitali najpiękniejszą porę roku - WIOSNĘ! Przedszkolaki, maszerując ulicami Włodawy z Marzanną, gaikiem i kwiatami śpiewały wiosenne piosenki i wznosiły okrzyki żegnające zimę. Tego dnia słońce przygrzewało i oświetlało roześmiane twarze uczestników przedszkolnego korowodu. Kiedy wszyscy wróciliśmy już do naszego ogrodu, przyszła kolej na taniec z gaikiem, po którym dzieci stwierdziły zgodnie, że WIOSNA już przybyła i mamy nadzieję, że zagości u nas na dobre.
https://youtu.be/SUqgdbgFbKo

Galeria zdjęć
DZIEŃ MATEMATYKI
  Obchody Dnia Matematyki były okazją do tego, aby dzieci przekonały się, że przedmiot ten jest nie tylko przydatny w życiu codziennym, ale może też dawać radość, przyjemność i być niezwykle interesujący. Zabawę z matematyką rozpoczęliśmy wykorzystując plastikowe zakrętki. Dzieci miały za zadanie ułożyć z nich "zakręcone" cyferki. Było także "kubeczkowe sudoku" i układanie kolorowych wież według podanego wzoru. Przedszkolaki rysowały też figury i pisały cyfry na "zaczarowanych" tackach. Wielką radość sprawiło dzieciom rozwiązywanie zadań na monitorze interaktywnym oraz zabawy z programowania z wykorzystaniem robotów Genibotów, a także tradycyjne ważenie. Podczas zabaw dzieci kształtowały kompetencje matematyczne, umiejętność współpracy w grupie, rozwijały logiczne myślenie i pokonywały trudności, ćwicząc wyobraźnię przestrzenną. Działania z zakresu "nauk ścisłych" warto podejmować już od najmłodszych lat.
https://www.youtube.com/watch?v=7dzF2v2MJRY

Galeria zdjęć
PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ U WETERYNARZA
  Nasi wychowankowie odwiedzili Przychodnię Weterynaryjną "CAVIA". Celem spotkania było poznanie zawodu weterynarza, jak również uświadomienie, że zwierzęta też chorują i wymagają pomocy oraz leczenia. Przedszkolaki dokładnie obejrzały gabinet weterynaryjny, po którym oprowadziła je Pani Joanna Małkowska-Morawska - lekarz weterynarii, opowiadając przy tym o swojej pracy. Dzieci z zaciekawieniem słuchały, w jaki sposób należy pielęgnować zwierzęta domowe, poznały narzędzia medyczne oraz urządzenia niezbędne do badania zwierząt, jak również oglądały zdjęcia RTG, które są pomocne w diagnozowaniu czworonożnych pacjentów. Przedszkolaki brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie zadawały pytania, a Pani doktor udzielała im cennych rad i wskazówek dotyczących zwierząt. Na koniec Pani Joanna podziękowała dzieciom za zbiórkę pokarmu i wsparcie "włodawskich bezdomniaków". Była to piękna lekcja z wczesnej preorientacji zawodowej.
https://youtu.be/8DiY-pvEdhs

Galeria zdjęć
II POWIATOWY KONKURS JĘZYKOWO - PLASTYCZNY "SENSORY FLAGS"
  Nasze przedszkole było organizatorem II powiatowego konkursu językowo - plastycznego "SENSORY FLAGS" pod honorowym Patronatem Burmistrza Włodawy. Konkurs skierowany był do dzieci z powiatu włodawskiego w wieku 4-6 lat. Zadaniem dziecka było wykonanie flagi wybranego kraju anglojęzycznego (GREAT BRITAIN, CANADA, IRELAND, UNITED STATES OF AMERICA) dowolną techniką w formacie A3, z elementami sensorycznymi stymulującymi zmysły: dotyku, słuchu, wzroku, węchu. Działania te miały na celu m.in. rozwijanie zdolności manualnych i kreatywności dzieci oraz motywowanie ich do nauki języka angielskiego poprzez zabawę i działalność plastyczną. Wyniki znajdują się w zakładce "OGŁOSZENIA". Gratulujemy nagrodzonym oraz wyróżnionym i dziękujemy za udział w konkursie.

Galeria zdjęć
KUCHNIA MOLEKULARNA - EKSPERYMENTY I DOŚWIADCZENIA
  Nasi wychowankowie mieli możliwość poczuć się jak prawdziwi chemicy. Stało się to dzięki warsztatom "Kuchnia molekularna" prowadzonym przez Akademię Małego Kuchcika. Dzięki przeprowadzonym doświadczeniom i eksperymentom przedszkolaki dowiedziały się czym jest suchy lód oraz poznały właściwości i możliwości ciekłego azotu. Wspólnie przygotowywały dymiące soczki, "smocze" chrupki oraz przepyszne lody sorbetowe. Przeprowadzały też ciekawe doświadczenia z wodą i balonem, a także wytwarzały super mgłę i niezwykłą suchą pianę. Niesamowitym i ciekawym doświadczeniem było również zamrażanie podłogi. Podczas tych zajęć ważnym zadaniem było kształtowanie zdolności motorycznych, ćwiczenie koncentracji uwagi, a także współdziałanie w grupie. Na pamiątkę tych wyjątkowych doświadczeń dzieci otrzymały "Certyfikat Mistrza Kuchni Molekularnej".
https://youtu.be/AsYgTP_jzWU

Galeria zdjęć
UKRAINA - WSPIERAMY - POMAGAMY!!!
  Nasi Wychowankowie, Rodzice i Pracownicy nigdy nie byli obojętni na los drugiego człowieka, zwłaszcza na krzywdę małych dzieci. W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie nasza placówka bardzo aktywnie przyłączyła się do pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. W ramach ogłoszonej zbiórki zebraliśmy koce, śpiwory, pościel, ubrania, żywność długoterminową, bardzo wiele środków higienicznych dla dorosłych oraz produkty dla małych dzieci, w tym pieluchy i chusteczki oraz słodycze i zabawki, aby umilić dni pobytu najmłodszych uchodźców w Polsce. Najwięcej emocji sprawiła nam zbiórka środków medycznych, o które prosił tata naszej wychowanki Amelii Mahdysh. Dzięki ogromnej ofiarności społeczności naszego przedszkola udało się zebrać bardzo duże ilości środków medycznych, dezynfekcyjnych, opatrunków oraz wiele latarek LED, które dostarczone zostały bezpośrednio na Ukrainę do miejscowości Smyha. DZIĘKUJEMY! DOBRO POWRACA!

Galeria zdjęć
PRZEDSZKOLAKI WSPIERAJĄ WŁODAWSKIE ZWIERZAKI
  Nasze przedszkole po raz kolejny było organizatorem zbiórki pokarmu dla bezdomnych zwierząt. W tym roku wsparciem objęta została działająca lokalnie grupa "Włodawa dla zwierząt". Głównym celem akcji było nie tylko zebranie karmy dla psów i kotów, ale także uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych zwierząt oraz kształtowanie już od najmłodszych lat gotowości niesienia pomocy bezdomnym i skrzywdzonym czworonogom. Dzięki zaangażowaniu społeczności przedszkola udało się zebrać 35kg suchej i ponad 15,5kg mokrej karmy dla psów i kotów, jak również koce i akcesoria dla zwierząt, które zostały przekazane przedstawicielce włodawskiej grupy wspierającej bezdomne zwierzęta - pani Weronice Furtak. W ramach wdzięczności pani Weronika wraz ze swoim psem Edziem zorganizowała dzieciom pokaz sztuczek treserskich. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji!
https://youtu.be/8DiY-pvEdhs

Galeria zdjęć
AKCJA "BEZPIECZNE FERIE"
  Ferie zimowe to idealny czas na odpoczynek i zimowe zabawy. Dbając o bezpieczeństwo naszych wychowanków zorganizowaliśmy akcję "Bezpieczne ferie". Punktem kulminacyjnym przedsięwzięcia było zaproszenie do naszej placówki sierż. szt. Elwiry Tadyniewicz z Komendy Powiatowej Policji we Włodawie, prywatnie mamy naszej Majki z grupy Misie. Pani Sierżant przypomniała dzieciom zasady zachowania, o których należy pamiętać podczas zabaw na śniegu i lodzie. Dzieci utrwaliły również z Panią Policjantką numery alarmowe oraz sposób wzywania pomocy. Odbyły się też ciekawe zajęcia praktyczne dotyczące bezpiecznego przejścia przez jezdnię oraz prezentacja podstawowego wyposażenia policjanta. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek naszego gościa. Dziękujemy Pani Elwirze za przyjęcie zaproszenia.
https://www.youtube.com/watch?v=tnFI4A9j9so

Galeria zdjęć
PRZEDSZKOLNY "LEGO MASTERS"
  Przedszkolny konkurs "Lego Masters" został zorganizowany na podstawie popularnego programu telewizyjnego o tym samym tytule. Miał on na celu rozwijanie wyobraźni przedszkolaków oraz kreatywne spędzanie przez nich czasu wolnego. Udział w konkursie polegał na wybudowaniu przez dziecko własnej konstrukcji z klocków lego oraz przesłanie z pomocą rodziców zdjęcia dziecka wraz z budowlą. Klocki to zabawka pobudzająca do aktywności, twórczej zabawy i do nauki. Uczą myślenia, planowania, umiejętności odtwarzania, ale też tworzenia. Układanie przez dzieci konstrukcji z klocków doskonali ich małą motorykę i ćwiczy koordynację wzrokowo - ruchową. Małe dzieci mogą również trenować prawidłowy chwyt czy precyzyjne łączenie elementów. Budując według określonego wzoru dziecko uczy się też cierpliwości i trenuje koncentrację uwagi. Nagrody dla uczestników konkursu ufundowała Rada Rodziców.
https://www.youtube.com/watch?v=vlV0QMaJN-Q

Galeria zdjęć
NASZ BAL NAD BALE!
  Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka - w takiej atmosferze nasze przedszkolaki bawiły się podczas tegorocznego balu karnawałowego. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na tę niezwykłą chwilę, bo pomimo pandemii, nastawiły się na wesołą zabawę. W trakcie balu z dumą prezentowały swoje bajeczne stroje i z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach oraz konkursach. Wystrój sali balowej przeniósł tancerzy do afrykańskiej dżungli. W egzotycznym szaleństwie uczestniczyły wróżki, księżniczki, superbohaterowie, policjanci, sportowcy, postacie z bajek, a także przeróżne zwierzaki. Ze względu na bezpieczeństwo sanitarne wydarzenie to było zorganizowane oddzielnie w każdej grupie, pomimo tego zabawa przyniosła naszym wychowankom wiele radości, co było głównym celem tego balu. Ponadto tańce, zabawy, śpiew i konkurencje konkursowe umożliwiły integrację uczestników tej niecodziennej imprezy, a także rozwijały ich inwencję muzyczną i ruchową:
https://www.youtube.com/watch?v=nYiw7NOS51c

Galeria zdjęć
ZIMOWE ZAJĘCIA PROJEKTOWE - ENGLISH SPECIAL DAYS
  W grudniu i styczniu nasze przedszkolaki brały udział w zimowych zajęciach projektowych w ramach ogólnopolskiego projektu z języka angielskiego "English Special Days", który realizujemy w naszym przedszkolu. Obchodziliśmy takie wyjątkowe dni jak: SANTA CLAUS DAY - DZIEŃ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA, SNOWMAN DAY - DZIEŃ BAŁWANKA i WINTER DAY - DZIEŃ ZIMY. Wszystkie zajęcia pełne były dobrej zabawy i efektywnej nauki. Dzieci poznały wiele nowych słówek i świetnie poradziły sobie z zadaniami językowymi. W celu utrwalenia poznanego słownictwa bawiliśmy się wspólnie w różne gry i zabawy językowe. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Galeria zdjęć
PRZEDSZKOLAKI ORGANIZUJĄ PTASI BAR
  Zima to trudny czas dla ptaków, ale z naszą pomocą przetrwają ją na pewno łatwiej. O skrzydlatych przyjaciołach pamiętają nasze przedszkolaki. W ramach ogólnopolskiego projektu ekologicznego "Ekokulturalne przedszkole" w naszym przedszkolu zostało zrealizowane zadanie "Ptasi bar". Jak co roku zorganizowaliśmy zbiórkę pokarmu dla ptaków, w którą włączyły się dzieci i ich rodzice. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu przedszkolaki zadbały o to, aby ich skrzydlaci przyjaciele podczas tegorocznej zimy nie były głodne. Umieszczone w przedszkolnym ogrodzie karmniki były systematycznie uzupełniane ptasimi smakołykami, co przyniosło wiele radości zimującym w naszym kraju ptakom. Akcja ta przyczyniła się również do poszerzenia wiedzy ekologicznej dzieci oraz pogłębienia ich wrażliwości i empatii wobec potrzebujących.

Galeria zdjęć
"POCZYTANKI" ONLINE W BIEDRONKACH
  W ramach ogólnopolskiej kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom" wychowawczynie Biedronek zaprosiły rodziców do czytania bajek dzieciom. W związku z panującą nadal pandemią oraz koniecznością stosowania się do obostrzeń nie można zapraszać gości do placówki, więc połączenie odbywa się online. Pierwszą odważną mamą, która czytała bajkę naszym Biedronkom była mama Oliwii, pani Edyta Łachmicka. Zasłuchanym dzieciom przeczytała jedną z ulubionych książek swojej córki pt. "Calineczka". Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej. W dzisiejszych czasach, zdominowanych przez telewizję i komputery, chwile poświęcone na wspólne czytanie pozwalają stworzyć atmosferę ciepła i bliskości, a dorosłym dostarczają momentów, kiedy można chwilę odpocząć.

Galeria zdjęć
DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA
  W naszym przedszkolu zarówno Dzień Babci jak i Dzień Dziadka zawsze były wyjątkowymi świętami, podczas których oprócz występów artystycznych oraz własnoręcznie wykonywanych upominków przygotowywany był wspólnie słodki poczęstunek w postaci przedszkolnych "Kawiarenek". Niestety obecna sytuacja związana z koniecznością uwzględniania zasad reżimu sanitarnego oraz zakazem organizowania zgromadzeń w placówkach oświatowych nadal nie pozwala nam zaprosić do przedszkola Babcie i Dziadków naszych wychowanków. Jednak oprócz wykonania z dziećmi upominków udało się przygotować jeszcze niespodzianki w postaci występów artystycznych online. Dla dzieci było to duże przeżycie, które wyrażały poprzez ogromne zaangażowanie w przygotowanie części artystycznej i występów online. Zapraszamy do ich obejrzenia.

Galeria zdjęć
DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA W GRUPIE BIEDRONKI
  Zapraszamy do obejrzenia występu:
https://www.youtube.com/watch?v=NLOB8miyCCU

Galeria zdjęć
DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA W GRUPIE ŻABKI
  Zapraszamy do obejrzenia występu:
https://www.youtube.com/watch?v=AnOd-OKa8P0

Galeria zdjęć
DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA W GRUPIE SMERFY
  Zapraszamy do obejrzenia występu:
https://www.youtube.com/watch?v=KYR6lRhoUwc

Galeria zdjęć
DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA W GRUPIE MISIE
  Zapraszamy do obejrzenia występu:
https://www.youtube.com/watch?v=TvmIVYgM-Fs

Galeria zdjęć
WARTO POMAGAĆ
  Nasze przedszkole w ramach działań Przedszkolnego Wolontariatu przystąpiło do akcji "Onko-Mikołaj" oraz "Szlachetna Paczka". Wparcie dzieci z oddziału onkologicznego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie poruszyło serca wszystkich. Zebraliśmy bardzo dużo gier, puzzli, kolorowanek, materiałów plastycznych oraz upominków, które pomogą dzieciom umilić czas spędzony w szpitalu. Dzięki zaangażowaniu rodziców i pracowników przedszkola udało nam się także wesprzeć akcję "Szlachetna Paczka". Zebraliśmy sporo artykułów spożywczych oraz chemii. Drodzy Rodzice naszych wychowanków: serdecznie dziękujemy za aktywne włączenie się w obie akcje charytatywne oraz za Waszą szczodrość - "Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas" Flora Edwards.

Galeria zdjęć
MERRY CHRISTMAS - ŚWIĄTECZNA PLASTYKA EKSPRESYWNA (TM)
  22 grudnia nasze przedszkolaki wzięły udział w zajęciach pod nazwą Plastyka EkspresywnaT. Plastyka EkspresywnaT to innowacyjne zajęcia wyzwalające szaleństwo działań plastycznych, kreatywną energię i twórczy potencjał. Działania te są przestrzenią do rozwoju dzieci oraz ich relaksu. Tematem zajęć były Święta Bożego Narodzenia, a zadaniem przedszkolaków było wykonanie wielkiej kartki świątecznej na prześcieradle z użyciem farb plakatowych. Na pracach widnieje napis w języku angielskim "Merry Christmas", czyli "Wesołych Świąt Bożego Narodzenia". Podczas tworzenia naszej "kartki" dzieci powtarzały i utrwalały angielskie słówka i zwroty związane ze świętami oraz słuchały angielskich piosenek świątecznych. Po takich zajęciach wszyscy poczuliśmy nastrój nadchodzących świąt.
https://www.youtube.com/watch?v=qwEXv0pGVqk

Galeria zdjęć
WIRTUALNA POCZTÓWKA Z ŻYCZENIAMI BOŻONARODZENIOWYMI
  Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przepełnionych magią wigilijnej nocy w imieniu Wychowanków i Pracowników Przedszkola Miejskiego nr 2 we Włodawie kierujemy do Państwa płynące prosto z serca życzenia: radosnych, spokojnych, pełnych wiary, nadziei i miłości świąt oraz zdrowia, normalności, spokoju i. pokoju w nadchodzącym Nowym Roku.
https://youtu.be/xmizBzBPXv8

Galeria zdjęć
DZIECI SENIOROM - KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK
  Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, w czasie którego możemy otworzyć nasze serca na potrzeby innych. Z powodu obostrzeń związanych z panującą nadal pandemią nasze przedszkole zorganizowało koncert kolęd i pastorałek, aby umilić pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej "SENIOR" w Różance te świąteczne dni. Dzieci nie mogły odwiedzić seniorów osobiście, dlatego przygotowany został występ on-line. Przedszkolaki wykonały też ozdoby choinkowe, które zostały przekazane wraz z nagraniem. Było to dla dzieci duże przeżycie. My też pragniemy dzielić się z innymi swoim czasem i bezinteresownie pomagać tym, którzy potrzebują naszego wsparcia.
https://youtu.be/0HE8_qqqc0E

Galeria zdjęć
KONKURS NA NAJŁADNIEJ UBRANĄ CHOINKĘ
  17 grudnia nasze przedszkole wzięło udział w konkursie zorganizowanym przez Urząd Miejski we Włodawie pod patronatem Burmistrza Włodawy Pana Wiesława Muszyńskiego. Dzięki wytworom prac dzieci wykonanych pod kierunkiem wychowawczyń powstały piękne ozdoby, które zawiesiliśmy na drzewku świerkowym umieszczonym na deptaku miejskim. W konkursie wzięły udział wszystkie placówki oświatowe z terenu miasta Włodawa. Przygotowanie ozdób świątecznych, sprawiło nam wszystkim ogromną radość, wprowadzając wszystkich uczestników w świąteczny klimat. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie, słodkie upominki oraz prezenty, a pozostałym uczestnikom za wspólną zabawę.
https://www.youtube.com/watch?v=vTG2Gq1ap5I

Galeria zdjęć
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
  Okres Świąt Bożego Narodzenia to magiczny czas, który chcieliśmy uświetnić uroczystymi spotkaniami z rodzinami naszych wychowanków. Ze względów bezpieczeństwa sanitarnego każda grupa miała oddzielne spotkanie w przepięknej zimowo - świątecznej scenerii naszego ogrodu. Występy jasełkowe dzieci były głośno oklaskiwane przez gości. Podczas tych spotkań każda grupa zorganizowała kiermasz ozdób świątecznych, podczas którego można było nabyć ozdoby wykonane przez dzieci, ich rodziny oraz pracowników PM2. Zebrane fundusze zostaną wykorzystane na zakup zabawek do grup, które wybiorą dzieci pod okiem wychowawczyń. Przedstawiamy podsumowanie kwot zebranych podczas Kiermaszu Świątecznego: grupa "MISIE" 342,00 zł, grupa "SMERFY" 399,00 zł, grupa "ŻABKI" 498,00 zł, grupa "BIEDRONKI" 532,70 zł. BARDZO DZIĘKUJEMY ZA PAŃSTWA HOJNOŚĆ!

Galeria zdjęć
JARMARK BOŻONARODZENIOWY
  Przez cztery dni nasz ogród przedszkolny rozbłysnął bogactwem świateł, kolorów, zapachów i dźwięków Jarmarku Bożonarodzeniowego. Jarmark pod chmurką, czyli spotkanie świąteczne z rodzinami to wyjątkowa chwila, która potrafiła wprowadzić wszystkich w niezwykły nastrój świąteczny. Występy dzieci, wspólne śpiewanie kolęd, degustacja ciasteczek to wszystko wprowadziło uczestników w niepowtarzalną atmosferę. Dodatkowo była to również okazja do integracji oraz wzmocnienia współpracy środowiska rodzinnego z przedszkolem. Takie uroczyste spotkania jasełkowe dają dzieciom możliwość zaprezentowania się przed publicznością oraz poznania tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone chwile pozostaną w pamięci na długo. Zapraszamy do obejrzenia filmu relacjonującego to uroczyste spotkanie!
https://www.youtube.com/watch?v=9Kr6V_gwYbs

Galeria zdjęć
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM I JEGO ŚWITĄ
  Wizyta Świętego Mikołaja to wydarzenie, na które wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają cały rok. 6 grudnia od samego rana nasze przedszkolaki wyglądały przez okno, wypatrując upragnionego Gościa. W końcu, ku ich ogromnej radości ujrzały Świętego Mikołaja w towarzystwie pomocników: bałwanka, elfa oraz choinki, którzy zaprosili dzieci do wspólnego tańca. Ten magiczny taniec pełen uśmiechów i radości zakończył się wręczeniem przez Mikołaja każdemu dziecku prezentów. Atmosfera spotkania była magiczna. Nasze kochane przedszkolaki bardzo cieszyły się z podarunków, które otrzymały. Miło spędzony czas uświetniły pamiątkowe zdjęcia i film, które długo będą nam przypominały o tym cudownym wydarzeniu. Dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w organizacji tego niezwykłego spotkania.
https://www.youtube.com/watch?v=gDaMKBLBaCI

Galeria zdjęć
ŚWIĄTECZNE WARSZTATY
  2 grudnia zorganizowaliśmy warsztaty pieczenia i dekorowania pierników przeprowadzone przez Akademię Małego Kuchcika z Siedlec. Przedszkolaki najpierw poznawały składniki i sposób wykonania ciasta, a także zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas pieczenia. Gdy wszystko było gotowe dzieci z ogromnym zaangażowaniem zabrały się do pracy - wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka i następnie je dekorowały. Kolejnym etapem warsztatów było zrobienie żelowej świecy. Podczas jej wykonywania dzieci samodzielnie tworzyły mozaikę z kolorowego piasku oraz kompozycje z suszonych cytryn, pomarańczy, wanilii i cynamonu. Warsztaty rozbudziły w każdym przedszkolaku duszę artysty. Były to kreatywno - edukacyjne zajęcia pobudzające zmysły oraz wykorzystujące twórcze myślenie i manualną sprawność uczestników. Ze względów bezpieczeństwa sanitarnego każda grupa miała oddzielne spotkanie.
https://www.youtube.com/watch?v=rm32M_ceItM

Galeria zdjęć
OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA
  Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia dzieci mogły pochwalić się swoimi pluszowymi przyjaciółmi, które przebyły obowiązkową 3-dniową kwarantannę. Były to misie małe, duże, bardzo duże, białe, różowe, żółte, zielone, kolorowe, ale każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki zostały zaproszone do wesołej zabawy w "misiowej krainie". W ramach wewnętrznych procedur minimalizujących ryzyko zakażenia COVID-19 każda grupa bawiła się oddzielnie przy piosenkach. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, quizy, tańce. Przedszkolaki wykazały się także sprawnością i przeszły misiowy tor przeszkód, a na koniec chętni mogli skosztować także misiowego przysmaku tj. miodku. Miś miał dla dzieci również słodką niespodziankę, każdego uczestnika zabawy nagrodzono pysznym "Misiem-Lubisiem".
https://www.youtube.com/watch?v=GuglJxuzClA

Galeria zdjęć
WARTO POMAGAĆ, CZYLI AKCJA "PODAJ MYDŁO"
  Nasze przedszkole w ramach obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk, wzięło udział w ogólnopolskiej akcji "Podaj mydło", której organizatorem była Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio z Poznania. Łącznie udało się nam zebrać 111 kostek mydła, które trafią do lekarzy w Afryce, walczących z epidemią koronawirusa. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy wsparli akcję: przedszkolakom i ich rodzicom oraz pracownikom przedszkola za wrażliwość i otwarte serca na potrzeby drugiego człowieka, a szczególnie potrzebujących dzieci. Dzieląc się można wspólnie mnożyć radość innych. Akcja została zorganizowana w ramach działalności Przedszkolnego Wolontariatu. Dobro powraca!

Galeria zdjęć
PUMPKIN DAY i TEDDY BEAR DAY
  Za nami dwa kolejne zajęcia projektowe na języku angielskim - PUMPKIN DAY (DZIEŃ DYNI) i TEDDY BEAR DAY (DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA). Przedszkolaki z ciekawością uczestniczyły w zajęciach językowych. Szczególne zainteresowanie wzbudziło w nich MAGIC BOX, czyli magiczne pudełko, które kryło w sobie małą dynię. Na zajęciach nasi wychowankowie opisywali dynię, liczyli pestki, karmili głodną dynię kolorami i kształtami, budowali kolorowe misie, przy okazji powtarzając kolory i części ciała oraz brali udział w angielskiej misiowej gimnastyce i tańcach ze swoimi maskotkami. Zajęcia były pełne dobrej zabawy i efektywnej nauki.

Galeria zdjęć
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
  Uroczystość pasowania to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego trzylatka, które daje mu poczucie przynależności i buduje jego więź z przedszkolem. Tym wydarzeniem najmłodsze przedszkolaki rozpoczęły zdobywanie doświadczenia scenicznego. Mimo trudnej sytuacji epidemicznej, zachowując zasady DDM, w uroczystości wyjątkowo mógł uczestniczyć jeden rodzic. Dzieci z grupy Misie zaprezentowały zgromadzonym gościom swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne, uświetniając to wyjątkowe wydarzenie. Punktem kulminacyjnym przedszkolnej uroczystości było dokonanie przez Panią Dyrektor pasowania, dzięki któremu małe "Misie" stały się prawdziwymi przedszkolakami. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało upominki oraz okolicznościowy dyplom. Wzruszeni rodzice nagrodzili swoje pociechy gromkimi brawami.
https://www.youtube.com/watch?v=oaSKsMoln1w

Galeria zdjęć
DLA NIEPODLEGŁEJ
  "Dla Niepodległej" - pod takim hasłem uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Po raz kolejny pandemia uniemożliwiła nam organizację tradycyjnego spotkania z gośćmi podczas corocznego Festiwalu Pieśni Patriotycznych. W związku z tym przypadająca w tym roku 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości ponownie musiała przenieść się do sieci. Naszym zadaniem było pokazanie, iż uczczenie tego istotnego dla historii i tożsamości Polaków święta może odbyć się pomimo ograniczeń i reżimu sanitarnego. Przed występami podczas wirtualnego festiwalu dzieci usłyszały "Modlitwę polskiej dziewczynki" Władysława Bełzy w wykonaniu Poli z grupy Biedronki. Następnie godnie i z przejęciem zaprezentowały patriotyczne utwory przygotowywane wcześniej pod kierunkiem wychowawczyń.
https://youtu.be/zwzR3wcGr4E

Galeria zdjęć
MODA PATRIOTYCZNA
  Ważnym elementem uczczenia przez dzieci dnia 11 listopada okazała się w tym roku również "Pokaz mody patriotycznej" w wykonaniu wychowanków naszego przedszkola. Założeniem tego przedsięwzięcia było zaangażowanie dzieci oraz ich rodziców w zaprojektowanie stroju nawiązującego do naszych symboli oraz barw narodowych. Styl stroju mógł być klasyczny, sportowy, ludowy, militarny lub inny. Celem akcji było rozwijanie poczucia tożsamości narodowej w najmłodszym pokoleniu, kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci oraz uwrażliwienie na estetykę stroju. Przedszkolaki mogły zaprezentować się w pełnej krasie podczas organizowanych uroczystości. Jak się okazało był to doskonały sposób na wyrażanie dziecięcego patriotyzmu.
https://youtu.be/rK6zCRn713Y

Galeria zdjęć
#SzkołaDoHymnu - NIEKONWENCJONALNE WSPÓLNE ŚPIEWANIE
  Już po raz czwarty nasze przedszkole przyłączyło się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaDoHymnu. W związku z tym w środę, 10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11, nasi wychowankowie wraz z nauczycielami zaśpiewali hymn narodowy "Mazurek Dąbrowskiego". W ten sposób uczciliśmy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, działania związane z udziałem w akcji #SzkołaDoHymnu są niekonwencjonalne. Z powodu szczególnie trudnej sytuacji epidemiologicznej w naszym województwie, zalecane ,,wspólne" śpiewanie odbyło się oddzielnie w każdej grupie, jednak "Mazurek Dąbrowskiego" rozbrzmiewał w placówce donośnie:
https://youtu.be/OjE1SVt87i0

Galeria zdjęć
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
  5 listopada nasze przedszkolaki wzięły udział w bajkowym balu, na którym bawiły się zarówno animowane postacie znane z klasycznych baśni oraz te, które obecnie fascynują najmłodsze pokolenie. Podczas balu były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek. Dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące znanych bohaterów i rozpoznawały bajki po rekwizycie, po przeczytaniu fragmentu książki oraz po wysłuchaniu utworu muzycznego. Była też prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań i wesołe zabawy ruchowe. Na koniec balu każde dziecko otrzymało słodki upominek. Okazało się, że przedszkolaki bardzo dobrze znają bajki i świetnie radzą sobie z zadaniami. Dzień ten sprawił dzieciom wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki i uświadomił im, że warto po nie sięgać. Ze względów sanitarnych każda grupa bawiła się oddzielnie.

Galeria zdjęć
DZIEŃ KUNDELKA
  Dzień Kundelka to nieformalne polskie święto wszystkich wielorasowych psów, obchodzone corocznie 25 października. Z tej okazji do naszego przedszkola zawitały zaprzyjaźnione czworonogi: Koko oraz Riko. Ze względu na bezpieczeństwo sanitarne spotkania te odbyły się oddzielnie w każdej grupie. Podczas zajęć z pieskami dzieci chętnie witały się z nimi i z zaciekawieniem przyglądały się reakcjom małych, dzielnych czworonogów. Przedszkolaki rozwiązywały też zagadki, słuchały różnych ciekawostek o pieskach, rozpoznawały rasy psów i układały "łapkowe" puzzle. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób należy opiekować się tymi zwierzętami. Przypomniały sobie także jak należy zachowywać się w stosunku do obcych psów oraz jaka wygląda prawidłowa postawa obronna. Na zakończenie spotkania zgodnie przyznały, że pies to nie zabawka! Pozdrawiamy wszystkich milusińskich czworonogów.

Galeria zdjęć
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
  14 października to święto wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Nasze przedszkolaki również chciały podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. W tym uroczystym dniu grupa Biedronek zaprosiła gości na uroczystą akademię. Dzieci zaprezentowały przepiękny program artystyczny w formie skeczu, ale nie zabrakło też tańca, wierszy i piosenek. Na zakończenie każdy zaproszony gość otrzymał upominek przygotowany przez dzieci. Serdeczne życzenia popłynęły od przedstawicielki organu prowadzącego Pani Agaty Zakrzewskiej, która była naszym gościem honorowym. Pani Dyrektor także złożyła pracownikom życzenia zdrowia, satysfakcji i wytrwałości oraz by praca, którą wykonujemy, była otaczana szacunkiem, uznaniem i życzliwością, a następnie wręczyła nagrody nauczycielkom oraz pracownikom obsługi i administracji.
https://www.youtube.com/watch?v=FIeb0mG2VWo

Galeria zdjęć
AKCJE "#sadziMY" oraz "UKWIECAMY WŁODAWĘ"
  Nasze przedszkole szacunku do przyrody uczy poprzez praktyczne działania i kontakt z naturą. Włączając się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY przedszkolaki wzięły udział w ciekawej lekcji ekologii przeprowadzonej przez Komendanta Straży Leśnej z Nadleśnictwa Włodawa Włodzimierza Czeżyka, która poszerzyła ich wiedzę na temat ważnej roli lasu. Uwieńczeniem spotkania z leśnikiem było wspólne sadzenie drzew. Ponadto zainspirowani akcją Radnych Rady Miejskiej "Ukwiecamy Włodawę" cała społeczność przedszkolna zaangażowała się w sadzenie kwiatów w okolicy przedszkola. Dzięki zaangażowaniu rodziców, którzy wsparli nasze działania przynosząc cebulki kwiatowe, dzieci sadziły je w przygotowanych grządkach, w kształcie skrótu nazwy przedszkola jako PM2. Nauka poprzez zabawę i praktyczne działanie z pewnością przyczyni się do zwiększenia świadomości ekologicznej przedszkolaków i odpowiedzialności za środowisko naturalne.
https://www.youtube.com/watch?v=suD2Z7j-0ds

Galeria zdjęć
AUTUMN DAY
  W tym roku nasze przedszkole przystąpiło do ogólnopolskiego projektu z języka angielskiego "English Special Days". Projekt dotyczy wyjątkowych dni i świąt w kalendarzu, które można przedstawić na zajęciach z języka angielskiego. W zeszłym tygodniu we wszystkich grupach odbyły się pierwsze zajęcia projektowe - Autumn Day, czyli Dzień Jesieni. Za pomocą kart obrazkowych oraz realiów przedszkolaki poznały i powtarzały nazwy przedmiotów kojarzących się z jesienią. W celu utrwalenia poznanego słownictwa bawiliśmy się w różne gry i zabawy językowe: rozpoznawanie i nazywanie przedmiotów z zakrytymi oczami, nazywanie kolorów jesiennych listków, taniec i różne zadanie ruchowe z listkowymi medalami. Na koniec wykonaliśmy pracę plastyczną z użyciem kredek i farb w kolorach jesieni. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjątkowy dzień.

Galeria zdjęć
DZIEŃ CHŁOPAKA - DZIEŃ DZIEWCZYNEK
  Jednym z celów edukacji przedszkolnej jest wyrabianie empatii. Umiejętność ta kształtowana jest m. in. poprzez wspólne celebrowanie uroczystości. Dzieci uczą się empatii przez obserwację. Obserwują innych, wchodzą w interakcje, ale przede wszystkim naśladują osoby ze swojego otoczenia. 30 września w sposób wyjątkowy w naszym przedszkolu uczciliśmy Dzień Chłopaka, a 11 października świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Nie zabrakło wspólnej zabawy integrującej całą społeczność przedszkolną i wielu wspaniałych życzeń. Ogrom radości sprawiły dzieciom pamiątkowe dyplomy, odznaki "Super Chłopaka" albo "Super Dziewczynki" oraz upominki, za które bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom. Oba święta - zarówno Dzień Chłopaka jak i Międzynarodowy Dzień Dziewczynek - w każdej grupie były wyjątkowe i na długo zapadną w pamięci naszych przedszkolaków.
https://www.youtube.com/watch?v=nbZqx7TPJiY

Galeria zdjęć
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
  Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka został ustanowiony przez Sejm RP, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Dzień ten ma także dostarczyć dzieciom kolejnych okazji do świętowania i wspaniałej zabawy. Podczas święta na naszych wychowanków czekało w przedszkolu wiele atrakcji i niespodzianek. Wśród nich znalazły się między innymi gry i zabawy integracyjne, quiz, zabawy z balonami i chustą animacyjną, bańki mydlane oraz tańce przy ulubionych przebojach dziecięcych. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał słodki upominek oraz balonik, a Pani Dyrektor złożyła serdeczne życzenia. Z okazji Dnia Przedszkolaka, życzymy Wam drogie Dzieci, aby uśmiech zawsze gościł na Waszych twarzach, a każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń. Niech Wasze marzenia się spełniają !!!

Galeria zdjęć
PIERWSZY PRZEDSZKOLNY TELEDYSK
  Wychowankowie naszego przedszkola wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pt. "Dzień Przedszkolaka to ważne święto, uczcijmy je razem tańcem i piosenką", której organizatorem było Przedszkole nr 2 im. Misia Uszatka w Gryfinie, pod patronatem miesięcznika "Bliżej Przedszkola". Zadaniem dzieci było nauczenie się i zaprezentowanie piosenki pt. "Życie przedszkolaka" wraz z improwizacją ruchową, która została nagrana i udostępniona organizatorom akcji. Przedszkolaki spisały się śpiewająco! Dzięki ich zaangażowaniu powstał pamiątkowy teledysk, który można zobaczyć na naszym kanale youtube. Za wykonane zadanie otrzymaliśmy dyplom uczestnictwa. Udział w akcji miał na celu dostarczenie dzieciom okazji do wspólnego świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem.
https://www.youtube.com/watch?v=mKKTmrQezbc

Galeria zdjęć
WYSTAWA GRZYBÓW
  Początek jesieni był dobrą okazją do tego, aby dzieci z grup Biedronki, Żabki oraz Smerfy wybrały się na wystawę grzybów zorganizowaną przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną we Włodawie przy współpracy z Nadleśnictwem Włodawa. Celem wystawy było poszerzenie wiedzy dzieci na temat grzybów oraz ich roli w przyrodzie, a także przypomnienie zasad bezpiecznego pobytu w lesie, w tym grzybobrania. Podczas wystawy przedszkolaki zobaczyły ponad 50 gatunków grzybów w tym: grzyby jadalne, niejadalne oraz trujące. Dzieci uczestniczyły też w projekcji filmów o tematyce leśnej, na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał tematyczną kolorowankę. Jesienne spacery po lesie to wspaniała okazja na wspólne spędzanie czasu z najbliższymi i lepsze poznanie przyrody. Pamiętajmy wszyscy o zasadach bezpieczeństwa.
https://www.youtube.com/watch?v=ZVu0lT_huN8

Galeria zdjęć
ADAPTACJA W GRUPIE MISIE
  Pierwsze dni w przedszkolu bywają trudne, zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Smutek z powodu rozstania przeplata się z niepewnością i troską. Obawy te są naturalne i wynikają często z tego, że dla dzieci jest to całkiem nowe doświadczenie. Adaptacja trzylatków przebiega jednak bardzo sprawnie, a dzieci szybko przystosowują się do nowych warunków. Maluchy zawierają znajomości ze swoimi rówieśnikami, a podczas spacerów z wężem Heniem poznają najbliższe otoczenie. Wspólne zabawy i tańce łagodzą smutek i tęsknotę, a na twarzach małych "Misiów" pojawiają się uśmiechy. Właściwa realizacja programu adaptacyjnego przez kadrę pracującą z grupą, wspartą przez pedagoga przedszkolnego spowodowała, iż większość naszych wychowanków szybko przezwyciężyło lęk i obawy przed zmianą środowiska.

Galeria zdjęć
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
  15 września nasze przedszkole obchodziło Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego nietypowego święta jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości oraz zachęcenie ich do tworzenia i działania. Dzień Kropki to także dzień dobrej zabawy. Tego dnia, zgodnie z nazwą, zajęcia naszych wychowanków wypełnione były kolorowymi kropkami. Na początku dzieci poznały genezę tego święta. Uważnie obejrzały film, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy ma jakieś ukryte zdolności i TALENT. Wspólnie z dziećmi bawiliśmy się też przy piosence o kropce i braliśmy udział w zabawach tanecznych. Na koniec dzieci zamieniły się w HAPPY DOTS, czyli szczęśliwe kropki, które wykonywały różne czynności nazywane po angielsku. Każdy dzielny uczestnik kropkowego dnia otrzymał w nagrodę kropeczkę na bluzeczkę.

Galeria zdjęć
PRZEDSZKOLAKI NA PIKNIKU MILITARNYM
  Dnia 2 września trzy najstarsze grupy przedszkolaków wzięły udział w pikniku militarnym, który odbył się na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 we Włodawie z okazji święta 19. Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego oraz Garnizonu Chełm. Dzieci uczestniczyły w pokazie statycznym sprzętu wojskowego oraz wyposażenia. Z bliska oglądały czołgi, ciężkie pojazdy, broń palną, umundurowanie wojskowe, w tym czołg "Leopard" i bojowy wóz piechoty. Potem były występy artystów śpiewających pieśni patriotyczne oraz pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego. Każdy uczestnik pikniku wrócił do przedszkola z pamiątką/prezentem z logo Wojska Polskiego. To była piękna i ciekawa lekcja historii dla młodych patriotów.

Galeria zdjęć
Przedszkole Miejskie nr 2 we Włodawie
ul. Sierpińskiego 4, 22-200 Włodawa
tel. +48 515 286 538, E-mail:pm2wlodawa@gmail.com