AKTUALNIE STRONA INTERNETOWA PRZEDSZKOLA JEST W PRZEBUDOWIE.

NOWA ODSŁONA WITRYNY ZOSTANIE URUCHOMIONA WKRÓTCE.

 
 
SPEKTAKL TEATRALNY "JAŚ I MAŁGOSIA"
  Teatr to sztuka, która pełni ważną rolę w kulturze. Łączy ze sobą grę aktorów, ruch sceniczny oraz scenografię, tworząc przestrzeń, w której opowiadana jest dana historia. 28 listopada nasi wychowankowie mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. ,,Jaś i Małgosia" przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Historia zagubionego w lesie rodzeństwa, wystawionego na wiele prób przejęła naszych przedszkolaków. Jednak odwaga i zaradność bohaterów dodały wychowankom otuchy i wiary we własne siły oraz możliwości. Spektakl nauczył dzieci, że nie można ufać osobom nieznajomym, choćby częstowali najpyszniejszymi słodkościami. Naszym celem było rozbudzenie wrażliwości na sztukę teatralną, wyzwolenie w dzieciach pozytywnych emocji oraz bezpośredni kontakt z aktorami. Po spektaklu w sposób plastyczny podsumowaliśmy nauki, jakie niosła obejrzana historia. Dzieci po raz kolejny przekonały się, że teatr to wyjątkowe i magiczne miejsce.

Galeria zdjęć
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
  17 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Głównym celem było rozbudzenie u dzieci poczucia, że bez względu na wygląd, kolor skóry czy miejsce zamieszkania wszyscy jesteśmy równi, mamy takie same prawa i każdemu należy się taki sam szacunek. Był to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, że oprócz obowiązków, mają też liczne prawa, m.in. prawo do zabawy, miłości, szacunku oraz zdobywania wiedzy. Przedszkolaki wspólnie zaśpiewały piosenkę pt. "Prawa i obowiązki dzieci" i pokolorowały ilustracje z wybranymi przez siebie prawami. Ten dzień był także okazją do tego, abyśmy my dorośli nigdy o tym nie zapominali. Wierzymy, że dobrze ugruntowana wiedza dziecka, poczucie jego własnej wartości oraz świadomość swoich praw da dzieciom dobre podstawy do bycia w przyszłości wspaniałym człowiekiem, rodzicem i obywatelem.

Galeria zdjęć
SPOTKANIE BIBLIOTECZNE - TEATRZYK KAMISHIBAI
  16 listopada nasze przedszkole odwiedziła pani Małgorzata Topolska z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. Nasz gość opowiadał o kolejnej edycji projektu "Mała książka - wielki człowiek". Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Pani Małgorzata zaprezentowała również dzieciom wiersz Juliana Tuwima pt.: "Lokomotywa" w formie teatrzyku kamishibai. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowania czytaniem książek, wzbogacanie słownictwa i pobudzanie wyobraźni dzieci. Pani Bibliotekarka zwracała uwagę naszych wychowanków na poznawcze walory książek, sytuacje humorystyczne i kolorowe ilustracje. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania m.in. w jaki sposób trzeba szanować książki oraz jakich zachowań należy się wystrzegać podczas czytania. Nasze spotkania biblioteczne są wielką przyjemnością, bo przybliżają przedszkolakom dostępność do książek i uczą, że książka to okno na świat i wielka radość!

Galeria zdjęć
"Z MIŁOŚCI DO POLSKI" - RELACJA Z FESTIWALU PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ
  Narodowe Święto Niepodległości to wyjątkowy czas dla każdej Polki i każdego Polaka - także tych najmłodszych. Z tej okazji zorganizowaliśmy Festiwal Piosenki Patriotycznej, który podsumował nasze działania związane z organizacją 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jesteśmy zaszczyceni obecnością gości, którzy przyjęli nasze zaproszenie. Były to służby mundurowe oraz Stowarzyszenie Rodzina Katyńska we Włodawie. Bardzo cieszyliśmy się także z obecności członków rodzin naszych wychowanków. Podczas festiwalu wystąpiły wszystkie grupy przedszkolne. Wspólnie zaśpiewaliśmy też 4 zwrotki hymnu narodowego. Uroczystość miała na celu rozwijanie poczucia przynależności narodowej i pielęgnowanie polskości wśród wychowanków naszego przedszkola, będąc jednocześnie pouczającą lekcją historii i patriotyzmu. Było dostojnie, patriotycznie i bardzo uroczyście. Brawo mali Polacy!!! Jesteśmy z Was dumni!
https://youtu.be/2fyxO-KIINk

Galeria zdjęć
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
  7 listopada zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Bajki rozweselają, wzruszają, bawią, ale także przekazują ważne prawdy życiowe. Istotne jest też, aby nie tylko umilały czas, lecz także powinny uczyć i pokazywać sytuacje, z którymi dzieci spotykają się na co dzień. Dzięki bajkom dziecko może wczuć się w sytuację głównego bohatera, zobaczyć jak radzi sobie z problemami, czy też przeanalizować jego postępowanie i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Ważnym punktem naszych obchodów był bal. Wielką frajdą dla naszych wychowanków była możliwość utożsamienia się z ulubionym bohaterem, dlatego przebierając się w stroje, odczuwały radość i dumę z bycia postacią z bajki. Podczas balu przedszkolaki opowiadały o swoich ulubionych bajkowych bohaterach i wykonywały różne zadania związane ze znanymi bajkami. Było bardzo wesoło, a ten dzień dostarczył wszystkim wielu pozytywnych i niezapomnianych emocji.
https://youtu.be/neG1WHJpEwQ

Galeria zdjęć
UDZIAŁ W AKCJI "SZKOŁA PAMIĘTA"
  Nasze przedszkole przyłączyło się do akcji "Szkoła pamięta" ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jej celem było zorganizowanie działań upamiętniających ważne wydarzenia oraz uwrażliwienie młodych na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach walczących o naszą wolność. Akcja odbywała się w okresie, w którym wspominaliśmy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii. W ten sposób inicjatywa nawiązywała do polskiej tradycji Zaduszek. Ku czci bohaterów nasi mali patrioci z grupy "Misie", "Żabki" oraz "Smerfy" brali udział w porządkowaniu grobów na Cmentarzu Wojennym we Włodawie, a także zapalili znicze w tym miejscu pamięci, zapoznając się z nazwiskami osób poległych w czasie II wojny światowej. Po powrocie dzieci wykonały przepiękne prace plastyczne, by potem stworzyć gazetkę tematyczną pod hasłem "PRZEDSZKOLE PAMIĘTA". Podjęte działania były dla przedszkolaków doskonałą lekcją historii i patriotyzmu.

Galeria zdjęć
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - ODZNACZENIA, MEDALE, NAGRODY, WYSTĘPY!
  W Dniu Edukacji Narodowej nasi wychowankowie dziękowali za serce, uśmiech i codzienny trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. Wielkim sukcesem jest to, iż postanowieniem Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczona została Dyrektor Danuta Kloc, a Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała nauczycielka Agnieszka Śpiewak. Obie Panie nagrodzone zostały także przez Burmistrza. Jak co roku wybrani pracownicy otrzymali również "Nagrody Dyrektora". Nowością były "Nagrody specjalne" przyznane z okazji 250. rocznicy utworzenia KEN. Gratulacje odznaczonym i nagrodzonym oraz życzenia przekazał Burmistrz Włodawy wspólnie z Przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej. Następnie grupa Misie zaprosiła wszystkich na uroczystą akademię. Dzieci zaprezentowały humorystyczny program w formie skeczu, nie zabrakło też tańca i piosenek. Na zakończenie każdy gość otrzymał upominek, a przedszkolaki smaczne niespodzianki.
https://youtu.be/2cX-27QZgOw

Galeria zdjęć
DZIEŃ DZIEWCZYNEK
  11 października w Przedszkolu Miejskim nr 2 we Włodawie świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. W tym szczególnym dniu wszystkie dziewczynki otrzymały serdeczne życzenia i upominki od swoich kolegów z grup przedszkolnych. Chłopcy, jako mali dżentelmeni ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym dla swoich koleżanek. Najstarsze grupy z tej okazji wybrały się do Sali Zabaw "Dziecięcy Raj", gdzie uśmiechów i radości ze wspólnej zabawy nie było końca. W młodszych grupach dziewczynki otrzymały od kolegów upominki i dyplomy, a następnie wszyscy wspólnie bawili się i tańczyli przy dźwiękach skocznej muzyki. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków, a zwłaszcza dziewczynek, świadczyły o miło spędzonym czasie. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu niespodzianek dla dzieci.

Galeria zdjęć
AKCJA "SPRZĄTAMY DLA POLSKI"
  Nasze przedszkole włączyło się do ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski, której celem jest nie tylko troska o środowisko naturalne w swojej najbliżej okolicy, ale także kształtowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dobro. Ta proekologiczna akcja stanowi dzisiaj jedną z form nowoczesnego, zielonego patriotyzmu. Poprzez konkretne działanie zwracamy naszym wychowankom uwagę na ważny temat, jakim jest ochrona klimatu, postawa odpowiedzialności młodego pokolenia za naszą planetę oraz dbałość o lokalne środowisko. Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami zebrały śmieci w okolicy przedszkola oraz w parku miejskim. Efektem naszych proekologicznych działań było sprzątnięcie okolicznych terenów oraz wzmocnienie świadomości dzieci na temat korzyści z mieszkania wśród zdrowej i czystej przyrody. Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji i Nauki.

Galeria zdjęć
ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU
  6 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU. Głównym celem tego wydarzenia było uświadomienie dzieciom znaczenia optymistycznego podejścia do życia. Pomysłodawcą tego radosnego święta jest Harvey Ball, autor symbolu żółtej uśmiechniętej buzi. Tego dnia na dzieci czekało wiele zabaw, do których biletem wstępu był uśmiech "od ucha do ucha". Przedszkolaki doskonaliły umiejętność rozpoznawania i nazywania uczuć, uczestniczyły w zabawach ruchowych, które wprawiły wszystkich w doskonały nastrój oraz wykonały wesołe prace plastyczne. W nagrodę otrzymały żółte balony, na których samodzielnie mogły namalować najpiękniejsze uśmiechy. Wszyscy podjęliśmy cytrynowe wyzwanie, sprawdzając czy degustacja kwaśnych smaków wywoła na twarzach słodkie uśmiechy. Był to dzień pełen radości i wesołej zabawy. Wszystkim przedszkolakom życzymy, aby uśmiech gościł na ich twarzy zawsze, nie tylko od święta.
https://youtu.be/jzRWKHMy7yg

Galeria zdjęć
VIII MIĘDZYPRZEDSZKOLNA SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKÓW O PUCHAR PRZECHODNI BURMISTRZA WŁODAWY
  Już po raz ósmy byliśmy organizatorem Międzyprzedszkolnej Spartakiady Przedszkolaków, która przygotowana została w ramach Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego. Jej celem była promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia oraz wspomaganie rozwoju fizycznego dzieci, a także nauka współdziałania w zespole. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w wielu sportowych zmaganiach. O bezpieczeństwo zawodników zadbała Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie. Z kolei nad przebiegiem zawodów oraz wyłonieniem zwycięzców czuwało Jury: Anna Świderska z Urzędu Miejskiego we Włodawie, Radna Anna Megiel oraz sportowcy: Tomasz Rysio - Mistrz Europy Masters w lekkoatletyce i Konrad Rusiński - Mistrz Polski MMA i V-ce Mistrz Polski w zapasach. Wszyscy zawodnicy otrzymali medale i dyplomy oraz wspaniałe nagrody.
https://youtu.be/FHOuP2zc_tw

Galeria zdjęć
DZIEŃ CHŁOPAKA
  Zawsze wspólnie celebrujemy uroczystości, które uczą dzieci empatii. Podobnie też obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Chłopaka, którego głównym celem było uczenie dzieci nawiązywania bliskiego i serdecznego kontaktu w rówieśnikami, wytworzenie radosnej atmosfery w grupie oraz okazywanie życzliwości i koleżeństwa. W tym dniu na wszystkich chłopców czekało wiele niespodzianek. Oczywiście na początku wszystkie dziewczynki złożyły chłopcom życzenia "wiele szczęścia i radości, aby codziennie spotykały ich wspaniałe przygody". Następnie najstarsze grupy świętowały ten dzień w Sali zabaw "Dziecięcy Raj", a młodsze otrzymały upominki, które wykorzystały do wspólnych zabaw. Nie zabrakło też poczęstunku dla wszystkich dzieci. To wspaniale, że w tym roku również Dzień Chłopaka w każdej grupie był wyjątkowy i na długo zapadnie w pamięci naszych przedszkolaków.

Galeria zdjęć
PIKNIK BEZPIECZEŃSTWA
  Nasi wychowankowie z grup: Żabki, Smerfy i Misie uczestniczyli w PIKNIKU BEZPIECZEŃSTWA organizowanym przez Urząd Miejski oraz Straż Miejską we Włodawie. Organizatorzy mieli przygotowane dla dzieci gry i zabawy edukacyjne prowadzone przez funkcjonariuszy służb mundurowych. Były też pokazy aut i wyposażenia włodawskich służb: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji oraz Straży Miejskiej. Dzieci miały również okazję przyjrzeć się ich pracy. Organizatorzy przewidzieli także do dyspozycji dzieci wspaniałe dmuchane zjeżdżalnie oraz drobne upominki w postaci odblaskowych opasek i breloczków, a także waty cukrowej i popcornu. Piknik uzmysłowił przedszkolakom, że nad nami czuwa wiele bardzo dobrze wyposażonych służb, dbających na co dzień o nasze bezpieczeństwo.

Galeria zdjęć
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
  27 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Każda grupa reprezentowała wybrane państwo europejskie: Biedronki - Włochy, Misie - Grecję, Smerfy - Francję, natomiast Żabki - Wielką Brytanię. Przedszkolaki obejrzały prezentacje o swoich krajach i rozpoznawały ich flagi oraz symbole. Po zapoznaniu się z prezentacjami każda grupa miała do wykonania zadanie związane z popularną zabawą lub piosenką w danym państwie. Biedronki grały w grę "Uno, due, tre, stella!", Misie próbowały swoich sił w rzucie dyskiem, Smerfy zagrały w grę "Je m'appelle.", a Żabki zatańczyły "London bridge is falling down!". Po powrocie do swoich sal na dzieci czekały tematyczne prace plastyczne do wykonania oraz popularne europejskie przysmaki. Była to pizza, baklava, ser feta, herbatka i ciasteczka.
https://youtu.be/yibvztB_xoI

Galeria zdjęć
SPEKTAKL "PIOTRUŚ PAN"
  25 września nasi wychowankowie mieli okazję obejrzeć spektakl pt. "Piotruś Pan", w wykonaniu aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Aktorzy swoją grą, dynamiczną muzyką, niesamowitymi efektami świetlnymi i wartko toczącą się akcją zabrali dzieci na wyspę Nibylandię. Tam Piotruś Pan, Wendy, Madrasek i Kapitan Hak wprowadzili dzieci w magiczną krainę marzeń. Razem z nimi przeżywały niezwykłe przygody tytułowego bohatera, który pragnął na zawsze pozostać małym chłopcem. Wartości, jakie zostały przekazane w tym spektaklu, to ponadczasowa dominacja dobra nad złem oraz działania zespołowe prowadzące do szczęśliwego zakończenia. Podczas widowiska dzieci świetnie bawiły się. Taki spektakl wpływa na kształtowanie wrażliwości dziecka i jest najlepszą lekcją wychowawczą oraz prawdziwą skarbnicą wiedzy.

Galeria zdjęć
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
  20 września to ważny dzień dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę wychowania przedszkolnego w rozwoju i edukacji dzieci. W naszym przedszkolu był to już czternasty Dzień Przedszkolaka i jak co roku jest on organizowany tak, aby nasi wychowankowie poczuli, że jest to ich wyjątkowe święto. W tym roku również było wiele ciekawych atrakcji. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach oraz do tańców przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci. Była dmuchana super zjeżdżalnia, a dla małych miłośników motoryzacji - wielkie motory, a także ulubione przez dzieci lody i wata cukrowa. Radość i uśmiech świadczyły o świetnej zabawie. W tym dniu wszystkie Panie złożyły wychowankom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu. Serdecznie dziękujemy Grupie Motocyklistów oraz Rodzicom za wspólną organizację Dnia Przedszkolaka.
https://youtu.be/MC0DFVEinLU

Galeria zdjęć
NAUKA PATRIOTYZMU
  W ramach organizowania wychowankom "żywej" lekcji patriotyzmu 18 września 2023 r. delegacja dzieci i pracowników przedszkola uczestniczyła w obchodach 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Organizatorami było Starostwo Powiatowe we Włodawie, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Włodawa oraz Urząd Miejski we Włodawie. Dzieci miały okazję obejrzeć przemarsz pocztów sztandarowych oraz delegacji służb mundurowych. Po okolicznościowych przemówieniach uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod krzyżem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej na Cmentarzu Wojennym we Włodawie. Celem patriotycznych działań naszego przedszkola jest rozwijanie poczucia tożsamości w najmłodszym pokoleniu Polaków, kultywowanie tradycji narodowych oraz kształtowanie szacunku do własnego państwa i bohaterów narodowych, a także więzi z krajem ojczystym.

Galeria zdjęć
SZLAKIEM TRZECH KULTUR
  15 września nasze przedszkolaki uczestniczyły w XXIII Festiwalu Trzech Kultur, organizowanym przez Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie. Ta niezwykła impreza ma na celu upamiętnienie historii naszego miasta, a także przybliżenie problematyki wielowyznaniowości oraz poznania kultury prawosławnej, żydowskiej i katolickiej. Nasi wychowankowie podczas zwiedzania Jarmarku Festiwalowego popróbowali regionalne potrawy, a spacerując deptakiem mogli podziwiać atrakcje i poczuć klimat dawnej Włodawy. Oczywiście na festiwalu nie zabrakło też sztuki ludowej i rękodzieła oraz bardzo lubianych przez dzieci animacji ulicznych. Dzięki organizatorom przedszkolaki swoją wycieczkę mogły zakończyć w sali kina WDK, gdzie odbywało się przedstawienie teatralne dla dzieci pt. "O tym, który spadł z nieba" w wykonaniu Teatru (Od)Nowa. To był pouczający spacer.

Galeria zdjęć
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
  15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto, które od wielu lat stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci. Dzień Kropki jest u nas zawsze dniem kreatywności i zabawy. Tego dnia ubrania pań i dzieci pełne były kolorowych kropek. Przypomnieliśmy też sobie historię nieśmiałej dziewczynki, która dzięki malutkiej kropce i mądrej nauczycielce od plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent. Była to opowieść o Vashtii, bohaterce książki dla dzieci "The Dot" czyli "KROPKA". Najpierw, tak jak nasza bohaterka, szukaliśmy naszych mocnych stron. Potem dzieci poszukiwały kropki nawet tam, gdzie wcześniej nikt nie zwracał na nie uwagi. Okazało się, że kropki często towarzyszą nam w codziennym życiu. Wspólnie też bawiliśmy się przy muzyce. Na koniec dzieci tworzyły prace plastyczne z kółek. Było bardzo kropkowo.

Galeria zdjęć
Przedszkole Miejskie nr 2 we Włodawie
ul. Sierpińskiego 4, 22-200 Włodawa
tel. +48 515 286 538, E-mail:pm2wlodawa@gmail.com